Test: Maska antysmogowa RZ Mask M2

 

 

 

 

Ze względu zmniejszonej przepustowości powietrza masek antysmogowych w ogóle, podczas treningu w takowej masce rekomendujemy raczej trzymanie się stref tętna w zakresach tlenowych - do takich zastosowań maska RZ Mask jak najbardziej jest odpowiednia. Wejście na wyższe strefy tętna, próbowanie interwałów - tutaj mimo wszystko potrzebujemy skrajnie dużej przepustowości, której maski antysmogowe nie zapewniają.

Co równie ważne - RZ Mask nie powoduje wielkiego dyskomfortu, przynajmniej na twarzy naszych testerów. Co prawda o masce trudno podczas treningu zapomnieć, ale jeśli ją dobrze dopasujemy, to nie uwiera. Maska jest na tyle elastyczna i miękka, że bezinwazyjnie przylega do twarzy, a dodatkowo siateczka mesh po bokach dba o to, aby skóra mogła oddychać. Jedyną naszą obawą w kwestii komfortu użytkowania była gąbka, którą wykończono w miejscu styku z nosem filtry - zanim maskę udało nam się dobrze "dostroić" do kształtu naszej twarzy, gąbka podrażniała nos - jeśli dobierzecie za mały rozmiar, takowy problem może Was dotknąć (wtedy dobrym pomysłem jest przyklejenie na nos plastra). U nas na szczęście metodą prób i błędów maskę udało się dopasować idealnie.

 

 

 

 

Trzeba jeszcze wspomnieć o jednym problemie, z którymi borykają się wszystkie maski antysmogowe - zawsze w masce powstaje nieco wilgoci, a dodatkowo zimą na rowerze... czasem borykamy się z katarem. Jazda w masce z oczywistych względów uniemożliwia pozbycie się wody z nosa w sposób typowo kolarski, dlatego jeśli trenujecie w niskich temperaturach, to czasem będzie trzeba maskę ściągnąć.

Stosowanie takich masek jak RZ Mask ma natomiast jeszcze jedną zaletę - zwykle używać będziemy maski w zimę, a tak się składa, że maska sama w sobie stanowi wygodny sposób na dodatkową ochronę przed zimnem. Producent nawet wprost na swojej stronie informuje, że w przypadku aktywności prowadzonych w miejscach o czystym powietrzu (np. narty w górach), można zdemontować membranę z zaworu (co maksymalizuje przepływ powietrza) i używać maski po prostu jako ocieplacza.

Podsumowanie

RZ Mask uwagę osób poszukujących masek antysmogowych zwraca dobrą ceną - bo 164 zł nie należy do wartości dużych, jeśli chodzi o tak wyspecjalizowane maski. Maski spod znaku RZ bronią się też jeśli chodzi o jakość wykonania - producent ma w swoim portfolio zaawansowane filtry, dedykowane do zastosowań sportowych, zawory maski cechuje przyzwoita przepustowość, a sama "obudowa" wykonana została z przyjemnego, elastycznego i oddychającego materiału. Trudno o coś lepszego w tej półce cenowej. Jedyne wady RZ Mask to przypadłości, na które cierpią wszystkie maski antysmogowe - w tym przypadku naprawdę warto zaakceptować niektóre z niedogodności, bo gra jest warta świeczki - idzie o zdrowie, bo niestety o aktywnościach w tak dużym zanieczyszczeniu coraz rzadziej możemy mówić, że "sport to zdrowie"...

 

 

Specyfikacja

RZ Mask M2
  • Maska wykonana z siateczki mesh
  • Dwa zawory z możliwością regulacji ich ustawienia
  • Metalowy, elastyczny listek w miejscu dopasowania do nosa
  • W zestawie: 2 filtry węglowe F1, etui na maskę
  • Cena maski RZ Mask M2: 164 zł
  • Cena filtrów F3 (Hi-Flo z aktywnym węglem), 3 sztuki: 56 zł 
  • Cena filtrów F2 (Hi-Flo), 3 sztuki: 45 zł

 

Dystrybucja: rzmask.pl

Fot. Tomasz Makula

 

comments powered by Disqus

Podobne artykuły