Spis treści:
Tacx jest jednym z największych producentów trenażerów rowerowych, które jednocześnie są w rynkowej czołówce w kontekście jakości działania i wykonania. Oferta firmy jest bardzo bogata i zapewnia nam możliwość kupienia trenażera dostosowanego do naszych potrzeb i możliwości finansowych. Stosunkowo niedawno Tacx trafił pod skrzydła giganta z branży elektronicznej - firmy Garmin. Na nowy sezon ,,indoor” Garmin przygotował mocną nowość do jazdy pod dachem, czyli tytułowy rower Tacx Neo Bike Plus. Poniżej przedstawiamy go w szczegółach, a w dalszej części artykułu rzucamy okiem na pozostałe interesujące punkty oferty Tacx’a.
Rower treningowy Tacx NEO Bike Plus
Tacx Neo Bike Plus to interaktywny rower treningowy, który jest propozycją dla użytkowników szukających najlepszego i najbardziej zaawansowanego urządzenia do zimowego treningu pod dachem. Zapewnia masę możliwości, a przede wszystkim gwarantuje najlepsze odwzorowanie prawdziwej jazdy na rowerze.
Warto jednak zacząć od jego budowy i możliwości regulacji. Tu trzeba wspomnieć, że mamy do czynienia z urządzeniem, które można dopasować w każdej płaszczyźnie - dokładnie tak, jak nasz rower, tyle że jeszcze bardziej precyzyjnie i w szerszym zakresie. Po pierwsze ustawienia są płynne, więc możliwe do korekt choćby co 1mm. Tego nie osiągniemy przy normalnym mostku w rowerze… Dodatkowo NEO Bike Plus pozwala nam też na wybór różnej długości ramienia korby oraz skonfigurowanie klamkomanetek w taki sposób, aby odpowiadały zasadom działania systemów Shimano, SRAM lub Campagnolo. Mówiąc prościej - każdy użytkownik może spersonalizować ten rower stacjonarnie w taki sposób, aby maksymalnie odwzorować swoje ustawienia ,,z dworu”, a wartością dodaną względem klasycznego trenażera jest brak zużywania roweru oraz oszczędność czasu na montaż i demontaż, gdy akurat zdecydujemy się wyjść na trening na dwór. Wreszcie mamy jeszcze jedną kwestię - z jednego roweru stacjonarnego może korzystać kilka osób, co też jest istotną zaletą w rodzinach, gdzie kilka osób interesuje się trenowaniem na rowerze.
Wśród najważniejszych cech treningowych i powiązanych z jazdą w wirtualnym świecie warto wymienić przede wszystkim bardzo realistyczne wrażenia z jazdy, które zapewnia duże i ciężkie koło zamachowe. Mamy tutaj gwarancję płynnego obrotu i odwzorowanie zachowania roweru, jakie znamy z dworu. Dodatkowo jest tutaj symulacja jazdy po różnych nawierzchniach - np. bruku czy szutrowych drogach. Równie interesująca wydaje się być technologia, którą Tacx określa, jako ,,dynamiczna bezwładność” - jej zadaniem jest dawanie nam wrażenia poruszania się do przodu, czyli znowu lepsze odwzorowanie jazdy.
Maksymalny opór 2200 W zapewnia, że absolutnie nikomu nie zabraknie obciążenia, a wręcz śmiało można trenować tu obfitujące w moc sprinterskie końcówki. Przy okazji dodamy, że NEO ma oczywiście wbudowany pomiar mocy, a jego dokładność wynosi +/- 1%. Jeżeli chodzi o trenowanie w wirtualnym świecie to parować możemy go z dowolnymi aplikacjami (Tacx Training, Zwift, Rouvy itd.), a jeżdżąc w nich urządzenie może nam symulować obciążenie z podjazdów o nachyleniu do 25%. Odciążenie na zjazdach również nam odwzorowuje.
Bardzo ciekawym dodatkiem wbudowanym w konstrukcję NEO Bike Plus są interaktywne wiatraki do chłodzenia trenującego kolarza, w których siła nawiewu jest automatycznie regulowana na podstawie mocy pedałowania lub tętna rowerzysty. Cały fitting - o czym już wspomnieliśmy - można wykonywać co do milimetra, a korba ma dokładnie 5 opcji długości ramienia. Dodatkowo Tacx jest wyposażony w 4,5-calowy zintegrowany wyświetlacz i dwa porty USB, natomiast dla komfortu trenowania z przodu przygotowano miejsce na duży tablet. Jednak jego oraz pedałów nie ma w zestawie. Cena tego urządzenia wynosi 3999,99 Euro.
Flagowy Tacx Neo 2T Smart
Dla osób, które szukają bardziej tradycyjnego trenażera - niekoniecznie całego roweru treningowego - ciekawą opcją jest Tacx Neo 2T Smart. To flagowy trenażer Tacx’a, który dzięki swym zaawansowanym parametrom zaspokoi najbardziej wymagających użytkowników treningu indoor. Przede wszystkim są tu dopracowana, stabilna konstrukcja i duże koło zamachowe, które przekłada się na świetne odwzorowanie płynności obrotu i poczucie naturalnego kręcenia. Dzięki tym cechom można oddać się mocnym jazdom bez rozpraszania irytującymi detalami.
Neo 2T jest oczywiście urządzeniem direct drive, czyli trenażerem, na który zakłada się kasetę i wpina w niego rower bez tylnego koła. W sprzedaży dostępne są wszystkie popularne bębenki - do napędów Shimano, SRAM i Campagnolo. Poza ciężkim kołem zamachowym realistyczne wrażenia z jazdy zapewnia symulacja nachylenia do 25%, jak również dostępna w tym modelu symulacja zjazdów oraz opcja naśladowania jazdy po różnych nawierzchniach, która wprowadza nas w lekkie wibracje np. gdy w wirtualnym świecie jedziemy po kostce brukowej.
Zaletami tego Tacx’a są ponadto bardzo cicha praca i pełne wygaszenie wibracji płynących z roweru na posadzkę, co gwarantuje komfortowe trenowanie nawet, gdy w pomieszczeniu są z nami inni domownicy. Neo 2T Smart ma oczywiście pomiar mocy, który podaje wartości z dokładnością +/- 1%, a maksymalne obciążenie, które trenażer może wygenerować to 2200 W, czyli wystarczająco nawet dla klasowego sprintera. Dodatkową istotną zaletą jest brak konieczności kalibrowania pomiaru mocy. Trenażer jest oczywiście kompatybilny ze wszystkim popularnym aplikacjami i urządzeniami, z którymi łączy się za pomocą Bluetooth’a oraz ANT+ i ANT+ FE-C. Cena tego modelu wynosi 1299,99 Euro.
Platformy pod trenażer Tacx NEO Motion Plates
Ciekawym dodatkiem, który jest w ofercie Tacx’a są platformy Tacx NEO Motion Plates, czyli podkładki pod podstawę trenażera i pod przednie koło, które zapewniają wielokierunkowy ruch i dają użytkownikowi lepsze odwzorowanie jazdy na zewnętrz. To ciekawy produkt, który jest kompatybilny z urządzeniami Tacx NEO, NEO 2 i NEO 2T i daje możliwość zerwania z usztywnieniem roweru wpiętego w nieruchomy trenażer.
Tacx NEO Motion Plates montuje się po prostu zakładając je na obecną podstawę, a łatwość montażu i stabilność podczas jazdy zapewnia im magnetyczny system. Z kolei platformę pod koło wsuwa się tak samo, jak zwykłą podstawkę. Trenażer wyposażony w platformy może lekko poruszać się na boki oraz do przodu i do tyłu. Jednym słowem jest to imitacja bujania się roweru, które naturalnie występuje podczas jazdy. To prosty patent, który być może już wkrótce będzie standardowym rozwiązaniem w urządzeniach Tacx’a, kto wie… W każdym razie dzięki temu mamy możliwość wykonywać treningi, które angażują więcej mięśni i są bardziej naturalne. Zestaw podkładek Tacx NEO Motion Plates dostępny jest w cenie 299,99 Euro.
Co jeszcze w ofercie?
Poza opisywanymi produktami w ofercie Tacx’a jest oczywiście więcej ciekawych urządzeń. Dla kolarzy, którzy chcą wykonać dobry jakościowo trening, ale wolą wydać na trenażer nieco mniej dobrym pomysłem może być Tacx Flux S, który kosztuje 699,99 Euro. Oczywiście jego parametry są słabsze, niż w NEO 2, czy NEO Bike, ale tak naprawdę różnice nie są ogromne. Wciąż mamy tu koło zamachowe o masie 7 kg, które zapewni dobre odwzorowanie obrotu. Do tego urządzenie nie jest głośne. Maksymalny opór wynosi z kolei 1500 W, a wbudowany czujnik mocy szacuje ją z dokładnością do +/- 3%. Wielu amatorom więcej zwyczajnie nie potrzeba. Flux S jest oczywiście modelem interaktywnym i direct drive - jednym słowem to najnowocześniejszy obecnie typ urządzenia. Można wykonywać treningi w wirtualnych aplikacjach i mieć z tego podobną frajdę, co w modelach dwa razy droższych. Różnice czuć, ale nie są proporcjonalne do wzrostu ceny.
Z kolei dla osób jeżdżących na trenażerze rzadko, bądź po prostu dla początkujących, dobrą propozycją może być Tacx Boost, czyli zwykły trenażer z rolką oporową, w który wpina się cały rower. Do sterowania oporem służy 10-stopowa manetka, jednak jego maksymalna wartość będzie wyraźnie niższa, aniżeli w przypadku modeli direct drive. Wg producenta max to 1050 W. Trenażer kosztuje 249,99 Euro i nie jest interaktywny. Jest jednak opcja dokupienia dodatkowego czujnika prędkości i połączenia się z wirtualnymi aplikacjami do jazdy. Producent ma też w ofercie taki gotowy zestaw, czyli Tacx’a Boost z czujnikiem za 279,99 Euro. Alternatywą do jazdy indoor są rolki Tacx Galaxia, czyli jedyny typ trenażera, który każe nam przez cały czas kontrolować tor jazdy i bardzo dobrze uczy techniki. Świetnie nadaje się do pracy nad jazdą bez wahania na boki (tzw. ,,trzepania się” w kolarskim żargonie) oraz jako urządzenie do przeprowadzenia rozgrzewki przed wyścigami. Cena rolek Galaxia wynosi 249,00 Euro. Miejcie jednak na uwadze, że wszystkie podane w artykule wartości to sugerowane ceny detaliczne. W sklepach można trafić je wyraźnie taniej.
Strona producenta: garmin.com