Nowe super enduro: NS Define AL 170 (2021)

Poznaj nowy model NS Bikes, rower z kategorii enduro / bike park - Define AL 170 z kolekcji na rok 2021.

Drukuj
NS Bikes Define AL 170 piotrjurczak.eu

Rodzina NS’ów Define rozrosła się na dobre. Znajdziemy w niej rowery o skoku od 130 mm aż do 170 mm. Tą drugą wartość ma nowy w kolekcji model Define AL 170 - maszyna skonstruowana do hardcorowego enduro i jazdy w bike parkach, która nie rezygnuje z miana uniwersalnej. Przyglądamy się jej bliżej.

Rodzina modeli NS Bikes Define jest stosunkowo młoda, a mimo to zdążyła już zdobyć znaczną popularność i potwierdzić swoją szlakową skuteczność. Zaprezentowano ją latem 2018 roku w ramach premier na rok modelowy 2019. Początkowo Define’y występowały ze skokiem 130 i 150 mm (wersję 130 mm mieliśmy okazję testować: Ścieżkowy NS Bikes Define 130 2). Były to carbonowe fulle dla riderów szukających sprzętu kategorii trail, all mountain i enduro. Z założenia miały być to maszyny, które były bardziej wyrafinowanym wcieleniem aluminiowego NS’a Snabb’a. W międzyczasie linia modelowa Define znacznie się jednak rozrosła, pojawiły się nowe wersje oparte o aluminiowe ramy. Ostatecznie w sezonie 2021 nie zobaczymy już w kolekcji trójmiejskiego producenta modeli Snabb, bo właśnie Define wyparł ten model. Obecnie dla wszystkich, którzy swoim stylem jazdy znajdują się między XC, a DH właściwym rowerem będzie Define. Pod tą nazwą NS przygotował bardzo bogatą kolekcję rowerów - tak naprawdę znajdziemy w niej cztery odmienne charakterem i ,,dyscypliną MTB” rowery. 

 

 

Do typowo ścieżkowej jazdy, z mocnym nastawieniem na dynamiczne podjeżdżanie przygotowano NS’a Define 130, czyli rower typu All Mountain / Trail. Dla szukających bardziej agresywnego zjazdowo sprzętu, który wciąż dobrze wspina się pod górę, NS dedykuje model Define 150 z pogranicza Enduro / All mountain. Oba warianty mają koła 29 cali i występują w wersjach z ramą z karbonu lub aluminium. Dotychczas bardziej agresywnym modelem w kolekcji, który występował po nich był Define AL 160, którego niedawno testowaliśmy. Nasze wrażenia z jazdy tym zwinnym enduro znajdziecie w artykule: TEST: MULLET ENDURO - NS BIKES DEFINE AL 160 (2020)

 

 
 

 

W sezonie 2021 dokonano jednak zmiany - model który testowaliśmy wypada z kolekcji, a w jego miejsce wchodzą dwa inne smakowite Define’y, które jeszcze lepiej powinny wpasować się w potrzeby riderów szukających maszyn z dużym skokiem. Pojawia się Define AL 160 na kołach 27,5”, który jawi się jako agresywna endurówka dla szukających zwrotnego, pełnego zabawowego charakteru roweru na mniejszych kołach. Wreszcie po nim, nasza tytułowa nowość - NS Bikes Define AL 170, czyli mullet enduro z ugięciem zawieszenia i geometrią, które czynią z niego sprzęt o mocno freeride’owym charakterze

Mullet, progresywne geo i duży skok

 

 

Nawiązując do słów producenta, Define AL 170 to model, który plasuje się w segmencie enduro / bike park. Za sprawą kół o zmiennej wielkości, czyli 29” z przodu i 650B z tyłu oraz bardzo progresywnej geometrii Define ma być sprzętem o dużej zwinności, potrzebnej na hopkach, w ciasnych bandach oraz podczas zabawy w bikeparku, a jednocześnie zapewniać absolutnie wystarczającą szlakową stabilność. Do tego ma potężny skok zawieszenia, aż 180 mm z przodu oraz 170 mm z tyłu. To spory zapas na wszelkie lądowania oraz masywne rock gardeny. Sam NS wspomina, że 170-tka bazuje na tym samym układzie kinematycznym, co pozostałe modele, jednak zostało ono odpowiednio dostrojone dla potrzeb dużego skok. U podstaw tego systemu stoi czterozawias z ogniwem horsta, który cechuje liniowo zmniejszająca się ilość anti-squatu, umożliwiając tym samym efektywne kręcenie korbami. Zawieszenie ma też być mocno progresywne, żeby sprostać wysokim lotom. 

Wspomniana geometria wpisuje się we współczesne trendy super progresywnych rowerów, których NS był zresztą jednym z prekursorów. Znajdziemy tutaj główkę o kącie 64 stopni i rurę podsiodłową 76 stopni. Do tego offset widelca 44 mm i tylny trójkąt krótki na 438 mm. W rozmiarze M baza kół wynosi 1248 mm, a reach 460 mm. Te liczby zwiastują łatwy w prowadzeniu na stromiznach, chętny do agresywnych manewrów, a jednocześnie bardzo stabilny na szlaku rower. 

Z rodziny, ale inny

 
 

 

Nowy model ma wygląd charakterystyczny dla całej rodziny Define’ów. Rury o identycznych profilach oraz bardzo rozpoznawalny garb. Tak prezentują się wszystkie rowery z tej linii, niezależnie czy to wersje oparte o karbonowy, czy aluminiowy szkielet. Wspólne dla wszystkich Definów i obecne również w AL 170 jest zmyślne prowadzenie przewodów. Są one ukryte w specjalnym zagłębieniu dolnej rury, dzięki temu całość wygląda tak, jakby kable schowane były wewnątrz ramy. Faktycznie jednak są tylko wizualnie ukryte, a w praktyce biegną w całości na zewnątrz. To bardzo przyjazne użytkownikom rozwiązanie - zapewnia nowoczesny design, a jednocześnie bardzo ułatwia serwis. 

W tym modelu nie znajdziemy natomiast innych rozwiązań, które znane są z innych Definów. Nie ma w nim możliwości regulowania wysokości suportu dokonywanej na mocowaniu dampera, ani zmiany reach’u za sprawą misek sterów, które jest możliwe w wersjach z węglowych włókien. Karbonowych Define’ów 170 też nie znajdziemy. Są tylko aluminiowe. 

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

 

Dwie wersje Define AL 170

 
 

 

W kolekcji na rok 2021 przygotowano dwa warianty wyposażenia Define’a AL 170. Oba oparte zostały o identyczną aluminiową ramę wykonaną z popularnego stopu AL 6061 T6 i dostępne są w trzech rozmiarach: S, M i L. Lepiej wyposażony jest NS Define AL 170 1, który posiada amortyzator Fox Float 38 Performance Grip i damper Fox Float X2 Performance z mocowaniem Trunnion. Do tego koła oparte o obręcze Octane One Solar (marka NS’a) i piasty NS Rotary oraz napęd Sram GX Eagle, czyli 1x12 z zębatką 34T i kasetą NX 11-50. Podawana przez producenta masa kompletnego roweru wynosi 15,5 kg.

Model Define AL 170 2 ma nieco bardziej budżetowe wyposażenie. Za amortyzację odpowiadają produkty Rock Shoxa i X-Fusion. Z przodu znajdziemy widelec Zeb, a z tyłu damper X-Fusion Vector R z mocowaniem Trunnion. Napęd to nowe Shimano Deore 1x12, również z zębatką 34T i kasetą Sunrace 11-51, czyli w tym modelu znajdziemy delikatnie większy zakres przełożeń. Uzupełnieniem są koła oparte o identyczne obręcze, które są w ,,1”. Masa kompletnego roweru wynosi 15,9 kg. 

Więcej informacji znajdziecie na stronie producenta: nsbikes.com

Strona dystrybutora: www.7anna.pl

Fot. piotrjurczak.eu