Commuting i dojazd rowerem do pracy z ABUS

Poznaj produkty ABUSa, które mają zwiększyć nasze bezpieczeństwo podczas jazdy rowerem w mieście.

Drukuj

Używanie roweru jako środka komunikacji to oszczędność czasu, totalna niezależność i wygoda, a także tania i zdrowa alternatywa dla jazdy samochodem. Tym razem przyglądamy się ofercie ABUSa, w której znajdziemy sporo interesujących produktów mających na celu ochronę rowerzysty i jego sprzętu - mowa o kaskach i zabezpieczeniach.

Spis treści:

  1. Zabezpieczenia 
  2. Kaski

Jazda rowerem po mieście oferuje szereg korzyści, wśród których na czoło wysuwają się przede wszystkim szybkość i niezależność, ale też aspekt zdrowotny, ekonomiczny i ekologiczny. Choć lista zalet roweru jako środka codziennej komunikacji jest imponująca, to trzeba przyznać, że w naszych szerokościach geograficznych rowerowy commuting bywa też wymagający. Głównie w chłodnych porach roku. Oszczędność czasu i niskie koszty z reguły biorą jednak górę nad brakiem ochrony przed warunkami atmosferycznymi i koniecznością ,,zmęczenia się” w trakcie przejazdu. Zagorzali rowerzyści miejscy raczej już nie wrócą do aut czy komunikacji publicznej, a każdy dołączający do grona commuterów z pewnością wie dlaczego. My również - a dla niezdecydowanych swego czasu przygotowaliśmy artykuł oraz film, w których mówimy o tym jak sprawić, żeby jazda rowerem po mieście była łatwiejsza - ROWEREM DO PRACY: JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ?

Gdy będziecie (lub jesteście) już gotowi na codzienne forsowanie rowerem miejskich arterii warto zadbać o bezpieczeństwo - nasze oraz naszego jednośladu. Dobry kask, oświetlenie i zabezpieczenie to sprawy równie ważne, co posiadanie sprawnego roweru i koncentracja w trakcie jazdy. Tym razem przyglądamy się bliżej ofercie ABUSa - eksperta od zamków, który w branży rowerowej zasłynął jako specjalista w budowie zabezpieceń rowerów oraz kasków. 

Zabezpieczenia 

 

 

Bez wątpienia najbardziej odpornymi zabezpieczeniami rowerowymi są U-Locki. Oferta tego typu zapięć u ABUSa jest szeroka, ale szczególnie ciekawe wydają się dwa modele. ABUS U-Lock 440 Alarm to zabezpieczenie o grubości 12 mm, którego korpus i elementy nośne mechanizmu wykonano z hartowanej stali. Taka konstrukcja skutecznie chroni przed próbami przecięcia, a równie odporny na kradzieże powinien być sam zamek. Bębenkowa wkładka wg producenta stanowi doskonałą ochronę przed manipulacjami wytrychem. Żeby tego było mało zabezpieczenie ma wbudowany alarm - jak sama nazwa zresztą wskazuje. Czujnik ruchu wykrywa manipulacje przy zabezpieczeniu i w takim wypadku na 15 sekund włącza alarm o głośności 100 decybeli. 

 
 

 

Drugim ciekawym produktem tego typu jest U-Lock 770A SmartX, który ma w sobie jeszcze więcej antykradzieżowych rozwiązań. Ochronę przed mechanicznymi próbami sforsowania tego zabezpieczenia zapewnia bardzo wytrzymała konstrukcja - wykonany z hartowanej stali U-Lock ma kwadratowy przekrój i grubość aż 13 mm oraz wkładkę bębenkową SmartX. ,,770” ma też alarm, który działa identycznie jak w modelu 440 - załącza się dzięki czujnikowi ruchu i generuje 100 db odstraszającego alarmu. Cechą wyróżniającą ten produkt jest jednak wbudowany nadajnik Bluetooth, który pozwala połączyć zabezpieczenie z każdym smartfonem działającym na systemie operacyjnym Android lub iOS. Dzięki temu nasz telefon może służyć za klucz do U-Locka, a dodatkowo mamy możliwość podglądu, gdzie ostatnio zastawiono nasz rower. 

 
 

 

Choć U-Locki są wyjątkowo skuteczne do ochrony przed kradzieżą, ich wadą jest spory rozmiar i wysoka masa. Dla osób wrażliwych na te parametry dobrym pomysłem może być Bordo, czyli składane zabezpieczenie. Tego typu produkt wykazuje się nieco gorszą odpornością na złodzieja, ale jednocześnie zajmuje bardzo niewiele miejsca. W ofercie ABUSa znajdziemy m.in. Bordo Alarm 6000A - wykonane z prętów grubości 5 mm z wyjątkowo miękką powłoką zewnętrzną, która zapewnia ochronę przed uszkodzeniami lakieru. Stalowe pręty zostały połączone za pomocą specjalnych, bardzo wytrzymałych nitów. Wkładka bębenkowa ABUS Plus zapewnia wysoki stopień ochrony przed manipulacjami, np. wytrychem, a wysokiego poziomu zabezpieczenia dopełnia tutaj funkcja alarmowa o mocy 100 dB. Działa na podobnej zasadzie co w U-Lockach i wydaje dźwięk przez 20 sekund, później alarm ponownie się uzbraja.

 

 

Wśród bogatej oferty zabezpieczeń, którą zwyczajnie warto samodzielnie podejrzeć na stronie internetowej ABUSa, naszą uwagę zwrócił jeszcze łańcuch miejski IVEN Chain 8210. Produkt godny polecenia posiadaczom dobrych rowerów, którzy chcą być pewni, że lakier na ramie nie ulegnie żadnemu uszkodzeniu ze strony zabezpieczenia. Łańcuch z ogniwami o grubości 8 mm pokryto tutaj specjalnym rękawem wykonanym z wyjątkowo wytrzymałego materiału, który nie rysuje ramy. Sam łańcuch, obudowa oraz zamek są zbudowanie ze wzmacnianej, hartowanej stali, choć pamiętać trzeba, że poziom ochrony takiego zabezpieczenia zawsze będzie niższy, aniżeli w przypadku najbardziej pancernych U-Locków. 

Kaski

 
 

 

Nie będziemy nikogo przekonywać, że kask może uratować życie. Chociaż sprawy nie reguluje prawo, to naszym zdaniem kask to obowiązkowe wyposażenie każdego rozsądnego rowerzysty. Co w perspektywie miejskich zastosowań zwraca uwagę u niemieckiego producenta? Po pierwsze jest to kask miejski Hyban 2.0 Signal. To model dedykowany ściśle do commutingu, wykonany w technologii twardej skorupy ABS. Głęboko osiada na głowie, zapewniając tym samym ochronę dużej powierzchni czaszki. Posiada skuteczną wentylację, siatkę chroniącą przed owadami, czy praktyczne miejsce na kucyk. Za dopasowanie do głowy odpowiada oczywiście pokrętło z tyłu, a ogromną zaletą w kontekście jazdy w ruchu ulicznym jest wbudowana lampka LED z tyłu oraz masa elementów odblaskowych. 

 

 

Oczywiście aby bezpiecznie jeździć po mieście wcale nie musimy wyposażać się w specjalny kask dedykowany do miasta. Każdy dobry i atestowany model zapewni nam ochronę. W ofercie ABUSa interesująco prezentuje się model Stormchaser - ich nowość na 2020 rok. Kask z szerokim zastosowaniem, który sprawdzi się na szosie, gravelu, MTB XC, czy crossowo-trekkingowej wycieczce. Dla osób, które uprawiają różne kolarskie dyscypliny może być dobrym pomysłem na jeden kask do wszystkiego. Więcej pisaliśmy o nim w artykule: KASK ABUS STORMCHASER - AERO W PRZYSTĘPNEJ CENIE.

 
 

 

Do oferty ABUS wkrótce dołączy też nowy uniwersalny kask o sportowym charakterze przeznaczony dla początkujących rowerzystów. Model Macator - jak podkreśla ABUS - to atrakcyjny cenowo uniwersalny kask, który można wykorzystać również w ruchu miejskim. Zgrabna konstrukcja będzie odpowiednia praktycznie na każdą trasę. Nowy model posiada komfortową dla głowy wyściółkę oraz skuteczną wentylację. W jego produkcji zastosowano technologię In-Mold - taką jak w wyższych modelach. Dopasowanie do głowy odbywa się za pomocą precyzyjnego pokrętła, a dla wygody użytkowników zapewniono też siatkę przeciwko owadom oraz miejsce na kucyk. Dla rowerzystów, którzy zdecydują się na jego miejskie zastosowanie mamy ważną wiadomość - będzie dostępny w jaskrawych, rzucających się w oczy kolorach. 

Więcej informacji o produktach ABUSa znajdziecie na stronie: www.abus.com