Złoto dla gospodarza

Szosowe Mistrzostwa Świata (29.09-03.10.2010, Melbourne - Geelong, Australia)

Reprezentant gospodarzy, Michael Matthews, został Mistrzem Świata ze startu wspólnego w wyścigu kolarzy do lat 23. Australijczyk na mecie wyprzedził Niemca Johna Degenkolba. Brąz zdobyli zwycięzca wyścigu na czas, Amerykanin Taylor Phinney i Kanadyjczyk Boivin.<br />

Wyścig młodzieżowców otwierał zmagania w rywalizacji ze startu wspólnego. 159 kilometrowy wyścig z Melbourne do Geelong zakończył się finiszem z peletonu, gdzie szans rywalom nie dał reprezentant gospodarzy, Michael Matthews.

Kibice podczas wyścigu oglądali ucieczkę dwóch kolarzy, o takim samym imieniu i nazwisku. Amerykanin Ben King, Mistrz USA w wyścigu ze startu wspólnego elity rozpoczął samotną ucieczkę na pierwszych kilometrach, a w pościg za nim ruszył jego imiennik z Australii.

Gdy King (USA) powiększał swoją przewagę nad peletonem, King (Australia) został doścignięty najpierw przez małą grupkę, a potem przez peleton. Z przewagą ponad 3 minut King (USA) przewodził stawce po przejechaniu ponad 100km. W pościg za liderem ruszył Włoch Moreno Moser i wkrótce dołączył do rywala. Włoch na jednym z podjazdów zgubił Kinga i samotnie jechał na prowadzeniu, jednak wtedy też kolarze z Australii zaczęli nadawać tempo w peletonie i niwelowali stratę.

Szybko dogonili Mosera i mimo kilku prób ataków na ostatnich 20 kilometrach, doprowadzili do finiszu z peletonu.
Na ostatnich metrach aktywni byli Australijczycy i Włosi. Taylor Phinney, zwycięzca czasówki był również z przodu, na jego kole jechał Matthews. Australijczyk na około 200 metrów wyskoczył zza pleców Amerykanina, który nie miał już możliwości skontrowania ataku. Matthews linię mety minął z metrową przewagą nad Degenkolbem i Phinneyem, który finiszował równo z Kanadyjczykiem Boivinem. Sędziowie nie mogli rozstrzygnąć, który z kolarzy był szybszy, więc podjęli decyzje o przyznaniu dwóch trzecich miejsc.

W zasadniczej grupie finiszowali także Sylwester Janiszewski (17.), Rafał Majka (26.), Piotr Gawroński (41.), Adrian Honkisz (43.). Paweł Poljański finiszował na 53. miejscu ze stratą 1.04, Michał Kwiatkowski był 77., ze stratą 3.13.