Doping i depresja kończą karierę Hamiltona

Amerykanin po raz drugi złapany na dopingu

Drukuj

Tyler Hamilton po raz drugi został przyłapany na stosowaniu niedozwolonych środków. Na dzisiejszej konferencji prasowej Amerykanin ogłosił zakończenie kariery.

Tyler Hamilton po raz drugi został przyłapany na stosowaniu niedozwolonych środków. Na dzisiejszej konferencji prasowej Amerykanin ogłosił zakończenie kariery.
Kontrola antydopingowa wykazała, że Hamilton stosował Dehydroepiandrosteron (DHEA), który ma działanie podobne do testosteronu i zwiększa anabolizm mięśni. Badania dające pozytywny wynik miały zostać przeprowadzone jeszcze zimą, w lutym, poza zawodami. Hamilton tłumaczy jednak, że środek ten był zawarty w leku na depresję, jaki kupił w aptece.

„Stosowałem niedozwolone środki, więc powinienem ponieść zasłużoną karę” – tłumaczył kolarz Rock Racing na konferencji prasowej, na której ogłosił zakończenie kariery, „jednak dla mnie teraz liczy się moje zdrowie i to, co będzie ze mną w przyszłości” – powiedział. W 2003 roku u Hamiltona zdiagnozowano depresję, na którą dostał silne leki.

Hamilton tłumaczył, że sięgnął po lekarstwo mając pełną świadomość, że zawiera zabronione substancje, jednak wtedy to nie miało dla niego znaczenia – „wiedziałem, co robię. Jednak wtedy przeżywałem naprawdę ciężkie chwile i musiałem walczyć ze sobą. Wiedziałem też, że w każdej chwili mogą mnie skontrolować, jednak byłem zdesperowany” – mówił o możliwości kontroli przeprowadzonej przez USADA, wiedząc, że da ona wynik pozytywny. Był jednak mocno przygnębiony, także tym, że u jego matki wykryto raka.

Zaprzecza jednak, jakoby świadomie stosował doping w celu polepszenia swoich osiągnięć sportowych – „to, co zrobiłem, było złe, ale absolutnie nie brałem tego leku jako doping” – przyznał Hamilton.

Jest to już druga wpadka dopingowa Mistrza USA w wyścigu ze startu wspólnego. Hamilton odbywał już karę dwuletniej dyskwalifikacji, nałożonej na niego w 2004 roku, za stosowanie dopingu krwi. Zgodnie z przepisami WADA, teraz grozi mu od ośmiu lat zawieszenia, do dożywotniej dyskwalifikacji.