Organizatorzy chcą zmniejszyć peleton

Organizatorzy Wielkich Tourów chcą zmniejszyć liczebność drużyn do 8 kolarzy

Były Mistrz Świata, Philippe Gilbert (BMC Racing Team) otoczony kolegami z ekipy Sirotti

Organizatorzy najważniejszych wyścigów World Tour wyrazili chęć zmniejszenia liczebność drużyn podczas Wielkich Tourów i innych wyścigów. Ich zapały studzi UCI, która mówi, że takie zmiany muszą zostać uzgodnione z PCC.

Podczas piątkowego spotkania organizatorów najważniejszych wyścigów z serii Word Tour, w tym Wielkich Tourów, ASO, RCS oraz organizatorzy kilku klasyków, podjęli decyzję o zmniejszeniu liczebności peletonu w nadchodzącym sezonie. AIOCC – organizacja zrzeszająca organizatorów wyścigów kolarskich – wydała oświadczenie, w którym mówiła o zmniejszeniu liczby kolarzy w ekipie do 8 podczas Wielkich Tourów i do 7 podczas pozostałych wyścigów. Ich decyzja została podjęta między innymi przez względy bezpieczeństwa, gdyż już od dłuższego czasu kolarze skarżyli się na zbytnią nerwowość w peletonie, spowodowaną zbyt dużą liczbą kolarzy.

W sobotę  jednak do głosu doszła Międzynarodowa Unia Kolarska, która poinformowała, że organizatorzy nie mogą samodzielnie podejmować takich decyzji. Takie zmiany muszą być konsultowane z PCC, radą decydującą o przepisach kolarstwa, czytamy w oświadczeniu UCI. Unia zaznaczyła jednak, że istnieje możliwość wprowadzenia zmian, jednak chęć ich dokonania musi być  zgłoszona i zatwierdzona przez PCC do 1 stycznia 2017. Dodała też, że propozycja takich zmian była rozważana na ostatnim spotkaniu rady z organizatorami, jednak uzgodniono, że w przyszłym sezonie liczebność peletonu pozostanie na niezmienionym poziomie.

Podobne artykuły