Sportowe podsumowanie tygodnia

Drukuj
Dwa drugie miejsca w ardeńskich klasykach uczyniły Juliana Alaphilippa (Etixx-Quick Step) największą niespodzianką tegorocznych wyścigów Sirotti

Alaphilippe na dłużej w Etixx-Quick Step; Van Avermaet oczyszczony z zarzutów; Aru przedłuża kontrakt z Astaną; Wiggins wystartuje w torowym Pucharze Świata; UCI wprowadziła zasady postępowania w ekstremalnych warunkach pogodowych

Poniedziałek 04.05.2015
Julian Alaphilippe, objawienie tegorocznych ardeńskich klasyków, przedłużył kontrakt z ekipą Etixx-Quick Step. 22-letni Francuz, który w Liege-Bastogne-Liege i Fleche Wallonne zajął drugie miejsce, podpisał z ekipą Patrika Lefevra umowę o dwa lata, do końca 2017 roku.

Czwartek 07.05.2015
Greg Van Avermaet (BMC Racing Team) został oczyszczony z zarzutów stosowania niedozwolonych środków i metod dopingowych. Belg był podejrzany o stosowanie Vaminoclatu i terapii ozonowej pod okiem doktora Chrisa Mertensa i groziła mu dwuletnia dyskwalifikacja i grzywna w wysokości 265 tysięcy Euro. W tej samej sprawie uniewinniony został niedawno Tom Meeusen (Telenet-Fidea).

Do końca 2017 roku Fabio Aru będzie kolarzem Astany. Włoch, trzeci kolarz ubiegłorocznego Giro d’Italia, podpisał przedłużenie kontraktu na krótko przed rozpoczęciem 98. edycji włoskiego wyścigu. 24-letni Aru w Astanie ściga się od początku swojej zawodowej kariery w 2012 roku.

Bradley Wiggins (Team Wiggins), który za miesiąc będzie podejmował próbę bicia rekordu w jeździe godzinnej na czas, zapowiedział start w październikowej edycji Pucharu Świata na torze w kolumbijskim Cali, gdzie walczyć będzie o punkty kwalifikujące go na IO w Rio. Brytyjczyk skupia swoje przygotowania na Igrzyskach Olimpijskich w przyszłym roku, gdzie zamierza walczyć o medale na torze.

Piątek 08.05.2015
Międzynarodowa Unia Kolarska, w porozumieniu z organizatorami wyścigów, przedstawicielami ekip zawodowych i kolarzy, wprowadziła protokół zasad, które mają być zastosowane w przypadku ekstremalnych warunków pogodowych podczas wyścigów. Zasady te określają postępowanie w przypadku, gdy przed etapem spodziewane są opady marznącego deszczu, śniegu, silny wiatr, słaba widoczność i nadmierne zanieczyszczenie powietrza. Każda decyzja dotycząca wyścigu ma być podejmowana po spotkaniu organizatorów, lekarza wyścigu, szefa ochrony, kierownictwa ekip i kolarzy oraz sędziów wyścigu. Możliwymi rozwiązaniami są przesunięcie czasu startu, skrócenie etapu lub zmiana jego trasy, a także odwołanie etapu. Wytyczne te mają obowiązywać już podczas tegorocznego Giro d’Italia.