Z peletonu...

AFLD, Vacansoleil DCM, Armstrong, Ricco, Tour de France

Francuska Agencja Antydopingowa będzie przeprowadzała kontrole podczas tegorocznego Tour de France.  

AFLD doszła do porozumienia z organizatorami wyścigu, ASO, oraz Międzynarodową Unią Kolarską, mimo iż wcześniej szef AFLD zapowiadał, że przez nieprawidłowości i bałagan w UCI Agencja nie będzie współpracować podczas wyścigów. W 2008 AFLD przeprowadzało kontrole podczas TdF i wykryła CERA m.in. u Stefana Schumachera i Riccardo Rico.

Holenderski właściciel pól kempingowych, Vacansoleil, podejmie w najbliższych tygodniach decyzję, czy będzie kontynuował współpracę z ekipą Pro Team, Vacansoleil DCM. Pięcioletnia umowa sponsorska wygasa z końcem tego roku, ale John Gerards, dyrektor marketingu Vacansoleil zaznaczył, że ostatnie afery dopingowe nie będą miały wpływu na decyzję zarządu, a dalsza współpraca będzie oceniana w perspektywie zysków, jakie przyniosła ekipa Tomasza Marczyńskiego.

Dwie kolejne firmy zamierzają złożyć przeciwko Lance’owi wniosek o odszkodowanie i zwrot pieniędzy wypłaconych w ramach kontraktów reklamowych i nagród za zwycięstwa w Tour de France. Acceptance Insurance domaga się zwrotu 3 milionów bonusów wypłaconych za wygrane Armstronga, natomiast FRS, producent odżywek domaga się odszkodowania za działania na szkodę wizerunku firmy.

Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie zatwierdził dziś karę dwunastu lat zawieszenia dla Riccardo Ricco. Włoch został po raz kolejny zdyskwalifikowany w kwietniu 2012 roku po tym, jak w lutym został przetransportowany do szpitala w ciężkim stanie z niewydolnością nerek, a tam miał przyznać się lekarzom, że przetaczał krew, którą wcześniej trzymał w lodówce. Włoch będzie mógł wrócić dościgania w 2024 roku, kiedy będzie miał niespełna 40 lat.

Organizatorzy Tour de France podali listę sześciu zespołów, które będą brane pod uwagę przy rozdawaniu dzikich kart na tegoroczny wyścig. Wśród ekip Pro Continental, które mają szansę na start w 100. edycji Wielkiej Pętli znalazły się cztery francuskie drużyny – Europcar, Cofidis, Saur Sojasun i Bretagne-Seche, a listę uzupełniają Net-App Endura i IAM Cycling.

Fot.: Sirotti

Podobne artykuły