Trenuj zimą!

Okres przygotowawczy czyli sposób na zimową nudę

Jeżeli jeszcze nie zaczęliście przygotowań do nowego sezonu, właśnie nadeszła na to najwyższa pora. Na szczęście nie jest jeszcze za późno, żeby zbudować formę, która pozwoli na osiągnięcie dobrych wyników.<br />

Podczas pierwszych treningów warto zadbać o ogólną formę, wzmocnić mięśnie i ścięgna, a także rozwinąć układu oddechowy i krwionośny . Początek zimy to jednak czas często niesprzyjający jeździe na rowerze. Niskie temperatury, krótki dzień a także częste opady deszczu i śniegu nie zachęcają do treningów na dwóch kółkach. Każda godzina jazdy w takich warunkach wymaga wiele samozaparcia i ogromnej motywacji. O czasie spędzonym na myciu roweru i praniu brudnych ubrań po takich przejażdżkach lepiej w ogóle nie wspominać. Dlatego podczas okresu przygotowawczego warto zwrócić uwagę na alternatywne formy aktywności. Na ukierunkowany trening na rowerze przyjdzie jeszcze pora. Tymczasem postarajcie zadbać o swoją formę na siłowni, podczas biegania, pływania lub jazdy na nartach. Oto garstka porad, które mogą okazać się bardzo przydatne, na długie zimowe wieczory:

Na basen!
Najwyższy czas żeby skończyć z jesienno - zimową nudą i zacząć się wreszcie ruszać. I nie musi to być aktywność związana z rowerem. Nawet lepiej żeby nie była. W tym okresie spokojnie można „odwiesić rower na hak” żeby się lekko przykurzył i dać odpocząć naszym zmęczonym nogom (czytaj dalej)

Biegamy
Kolejnym sposobem na przetrwanie zimy i jednocześnie podtrzymanie, a potem budowanie formy są marszobiegi i biegi. Nie wszyscy mogą to robić ze względu na stawy kolanowe, nie wszyscy lubią biegać, mimo to wielu kolarzy w tym okresie w zastępstwie nudnych treningów na trenażerze wybiera ten rodzaj aktywności na świeżym powietrzu (czytaj dalej)

Siłownia 1
Ćwiczenia na siłowni są zalecanym przez wielu trenerów elementem treningu kolarskiego. Wykonywane są najczęściej zimą, szczególnie w okresie przygotowawczym. Pozawalają głównie na zwiększenie siły, która jest bardzo ważna na sztywnych podjazdach, finiszach oraz w trudnym technicznie terenie . Poza tym wzmacniają mięśnie brzucha, grzbietu oraz ramion. Należy również pamiętać, że ćwiczenia siłowe zmniejszają prawdopodobieństwo odniesienia kontuzji podczas upadków, oraz przygotowują stawy do męczącego sezonu (czytaj dalej)

Siłownia 2
Ostatni artykuł na temat ćwiczeń na siłowni poświęcony był całkowicie mięśniom nóg. Należy pamiętać, że chodząc na siłownie powinniśmy również trochę czasu poświęcić innym partiom mięśni, może nie aż tak kluczowych dla kolarza, ale również bardzo ważnych. Dziś chciałbym pokazać kilka dodatkowych ćwiczeń, które możemy wykonywać na siłowni (czytaj dalej)

Biegamy na nartach
Zdaję sobie sprawę, że jest już bliżej niż dalej do wiosny i bardziej skłaniacie się w stronę nabijania kilometrów na rowerach niż jazdy na nartach biegowych. Ale skoro nie teraz, to na pewno przed przyszłą zimą kilka porad w tym temacie może Wam się przydać (czytaj dalej)
comments powered by Disqus

Podobne artykuły