Gwiazdy i Polacy w peletonie Tour de Pologne 2020

Sprawdź, kto pojawi się na TdP 2020, kogo obserwować oraz którzy z Polaków będą kręcić w wyścigu.

Sirotti

Po restarcie sezonu 2020 Tour de Pologne jest pierwszą etapówką rangi WorldTour. Lista startowa jest pełna ciekawych nazwisk. Przyglądamy się bliżej składom i potencjalnym scenariuszom rozegrania poszczególnych etapów.

Ponowny początek sezonu w ostatnich tygodniach stał się faktem, kolarze ścigają się już od lipca, a w sobotę 1 sierpnia mogliśmy obserwować pierwszy WorldTourowy klasyk po wznowieniu ścigania w 2020 roku. Widać było, że sporo faworytów jest w dobrej dyspozycji, ale w pierwszej dziesiątce było też kilka niespodzianek. Zapewne podobny scenariusz czeka nas podczas TdP. Na liście startowej znajdziemy wielu mocnych kolarzy, których już dziś możemy wymieniać jako faworytów, ale jednocześnie spodziewać się też można, że wyścig na swoją korzyść rozstrzygnie ktoś z drugiej linii - taka specyfika TdP. O generalce często decydują sekundy, a zważywszy brak etapu jazdy na czas, o zwycięstwie może zdecydować jakiś śmiały solowy atak po kilkanaście sekund przewagi nad zasadniczą grupą. 

 

Zobacz też:

 

 

Płaski początek dla sprinterów

 

 

Jak zwykle bywa na TdP pierwsze etapy są płaskie i scenariusz na nich może być tylko jeden. Najpierw ucieczka dnia, a potem finisz z peletonu rozgrywany na dużej prędkości w centrach miast, które są gospodarzami mety wyścigu. Do Polski przyjedzie kilku mocnych sprinterów, których pojedynki mogą być super ciekawe, podobnie jak sama rozgrywka ich ,,pociągów”. Na pewno spoglądać trzeba w kierunku drużyny Jumbo-Visma, której sprinter Dylan Groenewegen jest obecnie jednym z najszybszych kolarzy peletonu. Równie silny będzie Pascal Ackermann, który polskie finisze ma dobrze opanowane, bowiem w dwóch ostatnich edycjach wygrywał u nas już 4 razy. Poza tym kolarz ekipy Bora - Hansgrohe dysponuje mocnym pociągiem do rozprowadzania. Ciekawe czy do walki skutecznie włączy się doświadczony, choć już nie najmłodszy Mark Cavendish z drużyny Bahrain - McLaren. My liczymy też na Szymona Sajnoka z CCC Team, który pokazał już nie raz, że potrafi zakręcić się na kresce wśród najszybszych. Gdzie motywacja może ponieść go bardziej, niż na własnej ziemi? Z kolei w barwach Reprezentacji Polski pojedzie szybki Alan Banaszek, kolarz reprezentujący na co dzień barwy grupy Mazowsze Serce Polski. Wymienionych oraz innych sprinterów oglądać w akcji będziemy na pierwszym i drugim, a także ostatnim - piątym - etapie. 

Rozgrywka o żółtą koszulkę - jak zwykle w górach

 

 

Etapy nr 3 i 4 to dni, gdzie profil trasy do pokonania przypomina grzebień. Każdy z nich najeżony jest górskimi premiami. Na tych podjazdach rozegra się walka o klasyfikację generalną. Ciężko wskazywać murowanych faworytów, bo każda drużyna przywozi do Polski dobrych wspinaczy, ale wśród gwiazd pierwszego szeregu znajdują się takie nazwiska jak Remco Evenepoel (Deceuninck Quickstep) - super utalentowany młody Belg, czy Richard Carapaz (Team Ineos) - zwycięzca Giro d’Italia 2019, którzy już potwierdzili, że noga im się kręci - podczas Vuelta a Burgos w ostatnich dniach. Astana przywozi mocny skład z Jakobem Fuglsangiem, który na Strade Bianche (5 m-ce) pokazał moc podczas sztywnych wspinaczek. Podobnie zresztą Maximilian Schachman z Bora-Hansgrohe, który stanął w Sienie na najniższym stopniu podium. Niemiec wraz z Rafałem Majką będą liderami Bory na generalke. Z kolei CCC do walki pod górę wystawia super silnego górala Ilnura Zakarina. Mitchelton - Scott przywozi do Polski skład pełen znakomitych wspinaczy z Simonem Yatesem na czele. Zaskoczyć może też Lotto Soudal z Tomaszem Marczyńskim w składzie, ich ekipa jest równie silna - m.in. Tim Wellens i Thomas de Gendt. Na TdP zawita też trykot Mistrza Świata na barkach Madsa Pedersena z drużyny Trek - Segafredo. Ta ekipa też ma skład, z którego ktoś może sprawić niespodziankę. Reprezentacja Polski grupuje wielu kolarzy, którzy mają sporo do udowodnienia, a ostatnie wyścigi pokazują, że są w dobrej formie. Patryk Stosz wygrał właśnie Tour of Bulgaria, Piotr Brożyna pokazał piękną formę wspinaczkową na Sibiu Tour w Rumunii, a kolarze Mazowsza seryjnie wygrywali sporo etapów i jednodniówek podczas swoich ostatnich startów - zarówno Paweł Bernas, jak i Banaszkowie są w dobrej dyspozycji. Ekipę zasila też Przemysław Kasperkiewicz oraz Maciej Paterski - choć to kolarze różnego pokolenia - obaj doskonale wiedzą, jak ścigać się w peletonie pełnym gwiazd. Szans naszej reprezentacji upatrywali byśmy jednak bardziej na etapach i w klasyfikacjach punktowych. 

Polacy na Tour de Pologne 2020

Poniżej przygotowaliśmy listę polskich kolarzy, których zobaczymy na trasie naszego narodowego wyścigu, pozostaje oglądać rywalizację od 5 do 9 sierpnia, trzymać kciuki i cieszyć, że kolarstwo na najwyższym poziomie znowu zawita do Polski. 

 • Michał Gołaś - Team Ineos
 • Rafał Majka - Bora - Hansgrohe
 • Maciej Bodnar - Bora - Hansgrohe
 • Kamil Gradek - CCC Team
 • Kamil Małecki - CCC Team
 • Szymon Sajnok - CCC Team
 • Tomasz Marczyński - Lotto Soudal

Reprezentacja Polski:

 • Banaszek Adrian
 • Banaszek Alan
 • Bernas Paweł
 • Brożyna Piotr
 • Kasperkiewicz Przemysław
 • Paterski Maciej
 • Stosz Patryk

 

Dokładny przebieg trasy prezentujemy w osobnym artykule: TRASA 77. TOUR DE POLOGNE

 

Podobne artykuły