Trasa 76. Tour de Pologne (2019)

Szymon Gruchalski

W Warszawie zaprezentowano trasę 76. Tour de Pologne. Wyścig rozegra się na południu, podobnie jak w ostatnich kilku latach, ale w programie jest kilka nowości, które mogą podobać się kibicom.

Wyścig, który rozegra się w dniach 3-9 sierpnia tego roku, rozpocznie się w Krakowie, a po ponad 1000 kilometrach zakończy w Bukowinie Tatrzańskiej. Start i meta są więc takie same, jak przed laty, ale etapy pomiędzy już nie do końca. Kolarze ścigać się będą na południu Polski i znów każdy znajdzie coś dla siebie. Będą etapy płaskie, pagórkowate i górskie, które z pewnością wyłonią zwycięzcę 76. Tour de Pologne.

Wśród nowości jest między innymi lotna premia na Stadionie Śląskim w Chorzowie oraz wspinaczka na metę 4 etapu na Kocierzy, gdzie nachylenie sięga ponad 20%, a udział w tworzeniu tego etapu miał między innymi Przemysław Niemiec, który w Tour de Pologne zajął 5. miejsce w 2014 roku.

 

 

Po starcie z krakowskiego Głównego Rynku i 136 kilometrach wokół Krakowa, peleton walczyć będzie na sprinterskim finiszu i potem kierować będzie się na Śląsk. Drugi etap to już tradycyjna walka pod katowickim Spodkiem, a trzeciego dnia wyścig zawita do Zabrza. Wtedy właśnie, niczym za dawnych lat, tuż po starcie ze Stadionu Śląskiego, kolarze rozegrają lotny finisz na bieżni stadionu. To będzie ostatni płaski etap tegorocznego Tour de Pologne i sprinterzy będą musieli ustąpić miejsca uciekinierom i faworytom wyścigu.

Po starcie z Jaworzna na trasę 4. etapu Tour de Pologne, kolarze kierować się będą na południe, gdzie czeka ich nowy podjazd na trasie wyścigu – Kocierz. Pokonywać go będą trzykrotnie, w tym ostatni raz na metę, a także Wielką Puszczę. Ten etap będzie pierwszym sprawdzianem dla faworytów wyścigu, gdyż sam podjazd pod Kocierz ma nachylenie sięgające 20%. Kocierz zastąpi wspinaczkę pod Orle Gniazdo w Szczyrku, gdzie w przeszłości zapadały ważne rozstrzygnięcia w wyścigu.

Następnego, piątego dnia, kolarze pokonają 154-kilometrowy etap z Kopalni Soli w Wieliczce do Bielska-Białej. Pagórkowaty etap nie powinien sprawić kłopotów góralom, ale stanowić będzie dobrą szansę do ucieczki i walki o etapowe zwycięstwo. Ostatnie dwa etapy tradycyjnie rozegrane zostaną wokół Zakopanego i Bukowiny Tatrzańskiej. Na pierwszym z nich, o długości 150 kilometrów, zaplanowano trzy podjazdy pod Ząb oraz podjazd tuż przed metą w Zakopanem.

Ostatni etap rywalizacji jest najtrudniejszym w wyścigu – start i meta w Bukowinie Tatrzańskiej, a po drodze aż sześć górskich premii. Ten etap z pewnością wyłoni zwycięzcę wyścigu, o ile wcześniej klasyfikacja nie będzie już rozstrzygnięta. Na pewno jednak będzie tu można przegrać wyścig, bo najeżony podjazdami etap nie wybaczy nawet chwili słabości czy dekoncentracji.

Trasa 76. Tour de Pologne (3-9.08.2019):
1. etap, 3.08.2019: Kraków – Kraków / 136 km
2. etap, 4.08.2019: Tarnowskie Góry – Katowice / 153 km
3. etap, 5.08.2019: Stadion Śląski, Chorzów – Zabrze / 157 km
4. etap: 6.08.2019: Jaworzno – Śląskie, Kocierz  / 173 km
5. etap: 7.08.2019: Kopalnia Soli „Wieliczka” – Bielsko-Biała / 154 km
6. etap: 8.08.2019: Małopolska, Zakopane / 155 km
7. etap: 9.08.2019: Bukovina Resort – Bukowina Tatrzańska / 132,5 km

Podobne artykuły