TdF: Zwycięstwo Quintany, atak Majki

Sirotti

Nairo Qiuntana (Movistar) triumfował na 17. etapie Tour de France z metą na szczycie Col du Portet. Trzecie miejsce zajął Geraint Thomas (Team Sky), który umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej.

Quintana atakował na ostatnim podjeździe razem z Rafałem Majką (Bora-hansgrohe), ale na 6 kilometrów przed szczytem zostawił zmęczonego Polaka za plecami i samotnie ruszył na szczyt, walcząc o etap. Minutę za jego plecami faworyci wyścigu walczyli o sekundy do klasyfikacji generalnej.

Eksperymentalny etap – krótki, zaledwie 65-kilometrowy, z kolarzami ustawionymi na starcie niczym motocykliści na polach startowych – nie przyniósł spodziewanego początku w postaci ataku faworytów. Stojący w pierwszej linii czołowi kolarze klasyfikacji generalnej po starcie zaczekali na swoich pomocników, natomiast od razu uaktywnili się uciekinierzy.

Kilkunastoosobowa grupa uformowała się chwilę po rozpoczęciu pierwszego podjazdu – Montee de Peyragudes. Był w niej też Rafał Majka (Bora-hansgrohe), jednak Polak nie atakował jeszcze zdecydowanie. Ochotę na punkty na premiach górskich miał, z kolei, lider tej klasyfikacji, Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors). Francuz, który wczoraj wygrał etap, dziś także był w ucieczce i na Peyragudes był drugi, za Tanelem Kangertem (Astana), a na Col de Val Louron-Azet (na 37. km) już pierwszy i praktycznie zapewnił sobie koszulkę w grochy. Ta dwójka oraz Kristjian Durasek (UAE Team Emirates) wspinała się na Col de Val Louron-Azet z przewagą minuty przewagi nad grupą Majki.

W peletonie, z kolei, po początkowym spokoju, na drugim podjeździe kolarze Ag2R La Mondiale podkręcali tempo i uszczuplili grupę, ale nie zgubili rywali Romaina Bardeta. Najwięcej działo się na ostatnim podjeździe - Col du Portet. Tam Alaphilippe zakończył swoją ucieczkę i prowadził stawkę sam Kangert. U podnóża zaatakował z peletonu Nairo Quintana (Movistar) i szybko mijał kolejnych kolarzy z ucieczki. Koło złapał mu Majka i razem pokonywali kilka kilometrów, mijając Kangerta. Na 6 kilometrów przed szczytem Polak nie wytrzymał tempa rywala i nie liczył się w walce o etap. Minął go też kontratakujący Daniel Martin (UAE Team Emirates). Kolumbijczyk samotnie zmierzał po zwycięstwo, a w peletonie faworyci rozpoczęli walkę o maillot jaune.

Primoz Roglic i Steven Kruijswijk (LottoNL-Jumbo) kilka razy podkręcali tempo, ale dopiero na 3 kilometry przed szczytem atak Słoweńca był skuteczny. Choć Geraint Thomas (Team Sky) trzymał się blisko, to problemy miał jego kolega z ekipy, Chris Froome. Brytyjczyk jeszcze doszedł do rywali, ale po kolejnym ataku odpadł od grupki. Roglicowi i Thomasowi towarzyszył Tom Dumoulin (Team Sunweb). Na ostatnim kilometrze, gdy Quintana cieszył się już ze zwycięstwa, Thomas wyskoczył po trzecie miejsce i bonifikatę czasową, potwierdzając swoje aspiracje do koszulki w Paryżu. Za nim przyjechali Roglic i Dumoulin, a ze stratą 48 sekund do rywali Froome.

Majka ostatecznie przyjechał na metę na 11. pozycji, ze stratą 2.20 do zwycięzcy.

Wyniki 17. etapu:

1 Nairo Quintana (Col) Movistar Team 2:21:27
2 Daniel Martin (Irl) UAE Team Emirates 0:00:28
3 Geraint Thomas (GBr) Team Sky 0:00:47
4 Primoz Roglic (Slo) LottoNL-Jumbo 0:00:52
5 Tom Dumoulin (Ned) Team Sunweb 0:00:52
6 Steven Kruijswijk (Ned) LottoNL-Jumbo 0:01:05
7 Egan Bernal (Col) Team Sky 0:01:33
8 Chris Froome (GBr) Team Sky 0:01:35
9 Mikel Landa (Spa) Movistar Team 0:01:35
10 Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin 0:02:01

pokaż pełną listę

Klasyfikacja generalna po 17. etapie:

1 Geraint Thomas (GBr) Team Sky 70:34:11
2 Tom Dumoulin (Ned) Team Sunweb 0:01:59
3 Chris Froome (GBr) Team Sky 0:02:31
4 Primoz Roglic (Slo) LottoNL-Jumbo 0:02:47
5 Nairo Quintana (Col) Movistar Team 0:03:30
6 Steven Kruijswijk (Ned) LottoNL-Jumbo 0:04:19
7 Mikel Landa (Spa) Movistar Team 0:04:34
8 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale 0:05:13
9 Daniel Martin (Irl) UAE Team Emirates 0:06:33
10 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team 0:09:31

pokaż pełną listę

 

Podobne artykuły