Bujko nie wykorzystał 1. szansy

Torowy Puchar Świata #4 (22-24.01.2010, Pekin), dzień. 1.

Drukuj

Dopiero 14. miejsce w finale wyścigu punktowego zajął Łukasz Bujko i spadł tym samym na piąte miejsce w klasyfikacji końcowej tej konkurencji. W pozostałych wyścigach Polakom niestety nie udało się przejść eliminacji.<br />

Dopiero 14. miejsce w finale wyścigu punktowego zajął Łukasz Bujko i spadł tym samym na piąte miejsce w klasyfikacji końcowej tej konkurencji. W pozostałych wyścigach Polakom niestety nie udało się przejść eliminacji.
W pierwszym dniu rywalizacji w Pekinie, która zamyka zmagania w tegorocznym Pucharze Świata, panowie rywalizowali w wyścigu punktowym, sprincie drużynowym i wyścigu indywidualnym na dochodzenie, a z kolei panie, w wyścigu na dochodzenie, scratchu i sprincie.

Dobrze zapowiadał się występ Łukasza Bujko w wyścigu punktowym. Polak w swoim wyścigu kwalifikacyjnym zajął drugie miejsce i był jednym z faworytów w finale. Niestety w walce o medale Bujko spisał się znacznie gorzej i zajął dopiero 14. miejsce, tracąc tym samym szanse na podium w klasyfikacji końcowej wyścigu punktowego. Znakomicie, z kolei, zaprezentował się Kanadyjczyk Zachary Bell, który zyskał aż 40 punktów dzięki dwóm nadrobionym nad rywalami okrążeniom, a kolejne 10 dorzucił punktując na trzech sprintach. Drugie miejsce zajął Ho Ting Kwok (Hong Kong), a trzeci był Nowozelandczyk Tomas Scully. W klasyfikacji końcowej Bujko spadł na piąte miejsce, dając się wyprzedzić właśnie Bell’owi i Kwok’owi.

W sprincie drużynowym rywalizowali Maciej Bielecki, Kamil Kuczyński i Damian Zieliński. Polacy w kwalifikacjach zajęli jednak dopiero 10. miejsce, co oczywiście nie dało im awansu do finału i walki o medale. Kwalifikacje, dość wyraźnie, wygrali Chińczycy, którzy wyprzedzili Australijczyków z Team Jayco i z którymi mieli zmierzyć się w finale, oraz Francuzów i kolarzy Moscow Track Team. Wyścig o pierwsze miejsce potwierdził dominację Chińczyków, którzy ponownie okazali się lepsi od Team Jayco, wyprzedzając ich znów o około pół sekundy. W walce o brązowy medal szybsi byli Francuzi, którzy zdecydowanie wyprzedzili rywali.

Wyścig indywidualny na dochodzenie zakończył się zwycięstwem jednego z faworytów – Vitalija Schedova z Ukrainy. W poprzednich edycjach Ukrainiec dwukrotnie zajmował czwarte miejsce, pod nieobecność gwiazd tej konkurencji, wygrał zarówno kwalifikacje, jak i potem finał. Srebro przypadło w udziale Michaelowi Hebpurn’owi z Australii, a brązowy medal wywalczył Valery Kaikow (Lokomotiv), który w finale B pokonał Duńczyka Rasmusa Quaade. Polacy w tej konkurencji nie startowali.

W rywalizacji w wyścigu na dochodzenie pań bezkonkurencyjna była Alison Shanks (Nowa Zelandia), która w Melbourne zajęła już drugie miejsce w tej konkurencji. Shanks zarówno w kwalifikacjach, jak i w finale, uzyskiwała zdecydowanie najlepsze czasy – o ponad pięć sekund lepsze od rywalek i pewnie sięgnęła po złoty medal. Drugie miejsce zajęła Vilija Sereikaite (Litwa), a trzecia była Tara Whitten z Kanady. Mimo zwycięstwa Shanks w klasyfikacji końcowej wyścigu na dochodzenie zajęła tylko drugie miejsce. Najlepsza w tej konkurencji była Wendy Houvenaghel (Wielka Brytania), która wygrała dwie pierwsze edycje PŚ, mimo iż w pozostałych dwóch nie startowała.

Holenderka Vera Koedooder przystępowała do walki o medale w scratchu jako jedna z faworytek, po tym, jak wygrała pierwszy wyścig kwalifikacyjny. W drugim biegu zwyciężyła Nowozelandka Rosy McCall (G-Race Institute), choć jak się okazało, nie liczyła się ona w wyścigu finałowym. Koedooder natomiast potwierdziła dobrą dyspozycję i także w finale okazała się najszybsza w tzw. wyścigu na kreskę. Tuż za nią finiszowały Ausrine Trebaite (Litwa) i Evgienia Romaniuta (Rosja). Rosjanka, dzięki punktom zdobytym w trzech edycjach PŚ, okazała się najlepsza w klasyfikacji końcowej scratchu.

W sprincie rywalizowała jedyna nasza reprezentantka w Pekinie, Renata Dąbrowska. Polce jednak zbrakło nieco szczęścia, a konkretniej 0.007 sekundy, by awansować do ćwierćfinałów. Niestety, z 17. lokatą po kwalifikacjach Dąbrowska odpadła z dalszej rywalizacji. A w tej konkurencji brylowały Chinki – Shuang Guo i Junhong Lin, które osiągały najlepsze czasy w kwalifikacjach i bez większych problemów przechodziły przez kolejne rundy eliminacji. Dopiero w półfinale Lin została pokonana przez znakomitą Australijkę, Anne Meares, dwukrotną Mistrzynię Świata w wyścigu na 500 metrów. Guo, z kolei, awans do finału wywalczyła dzięki dyskwalifikacji Olgi Panariny (Białoruś), która dwukrotnie zmuszała rywalkę do zmiany toru jazdy. W finale Guo dwukrotnie okazała się lepsza od Meares, natomiast Lin medal brązowy otrzymała bez konieczności rywalizacji z Panariną.

Wyniki:
Wyścig punktowy – M:

1 Zachary Bell (CAN) 50 pkt
2 Ho Ting Kwok (HKG) 38
3 Thomas Scully (NZL) 36
4 Angelo Ciccone (ITA) 34
5 Artur Ershov (RUS) 32
6 Carlos Torrent Tarres (SPA) 31
7 Wei Li (CHN) 27
8 Morgan Kneisky (FRA) 26
9 Kazuhiro Mori (JPN) 24
10 Kam-Po Wong (HKG) 22

14 Łukasz Bujko (POL) 3

Sprint drużynowy – M:
1 Chiny 0:00:44.237
Changsong Cheng
Lei Zhang
Miao Zhang

2 Team Jayco 0:00:44.748
Daniel Ellis
Shane Perkins
Scott Sunderland

3 Francja 0:00:44.638
Gregory Bauge
Michaël D'Almeida
Thierry Jollet

4 Moscow Track Team 0:00:45.271
Sergey Borisov
Denis Dmitriev
Sergey Kucherov

10 Polska 0:00:45.662
Maciej Bielecki
Kamil Kuczyński
Damian Zieliński

Wyścig indywidualny na dochodzenie – M:
1 Vitaliy Shchedov (UKR) 0:04:26.722
2 Michael Hepburn (AUS) 0:04:27.969
3 Valery Kaikov (RUS) Lokomotiv 0:04:27.648
4 Rasmus Christian Quaade (DEN) 0:04:27.731

W wyścig na dochodzenie – K:
1 Alison Shanks (NZL) 0:03:33.360
2 Vilija Sereikaite (LTU) 0:03:41.679
3 Tara Whitten (CAN) 0:03:40.365
4 Sarah Kent (AUS) 0:03:43.868

Scratch – K:
1 Vera Koedooder (NED)
2 Ausrine Trebaite (LTU)
3 Evgeniya Romanyuta (RUS)
4 Xiao Juan Diao (HKG)
5 Giorgia Bronzini (ITA)
6 Lang Meng (CHN) Giant Pro Cycling
7 Ah Reum Na (KOR)
8 Alena Prudnikova (RUS)
9 Sofia Arreola Navarro (MEX)
10 Dalila Rodriguez Hernandez (CUB)

Sprint – K:
1 Shuang Guo (CHN) 0:00:11.696
2 Anna Meares (AUS)
3 Junhong Lin (CHN)

17 Renata Dąbrowska (POL) 0:00:11.873