Torowy Puchar Świata #5. Dzień 2

(13-15.02, CDM, Kopenhaga, Dania)

Ze zmiennym szczęściem walczyli Polacy podczas drugiego dnia PŚ w Kopenhadze. Mimo wielu okazji, z dobrej strony pokazali się jedynie Kamil Kuczyński oraz drużyna sprinterek, Renata Dąbrowska i Aleksandra Drejgier.

Dziś kolarze walczyli w wyścigu drużynowym na dochodzenie, keirinie, wyścigu na 1km i scratchu (mężczyźni) oraz w sprincie drużynowym, wyścigu na 500m i wyścigu punktowym (kobiety).

Bezkonkurencyjni w wyścigu drużynowym na dochodzenie okazali się Brytyjczycy, w składzie Burke, Clancy, Newton i Kennaugh. W kwalifikacjach pokonali rywali z ogromną przewagą ponad 4 sekund (drudzy byli Hiszpanie, a trzeci Duńczycy). W finale, gdzie Brytyjczycy zmierzyli się z Hiszpanami, kolarze z Wysp ponownie nie dli szans rywalom, doganiając ich na przedostatnim okrążeniu. W wyścigu o brąz, zwyciężyli Duńczycy, pokonując zespół Lokomotiv. Polacy w tej konkurencji zajęli dopiero 11. miejsce.

Z dwójki Kamil Kuczyński i Adrian Tekliński, tylko Kuczyński przeszedł kwalifikacje w keirinie. Polak w swoim wyścigu musiał uznać wyższość jedynie znakomitego Francuza Bauge. Do dalszej rundy awansowali także m.in. Chris Hoy oraz Kevin Sireau. Niestety w półfinale Kuczyński zajął czwarte miejsce, co eliminowało go z dalszej walki. Do wyścigu finałowego awansowali natomiast Sireau i Bauge (Francja), Edgar i Hoy (Wielka Brytania) oraz Ukrainiec Vynokurov i Hiszpan Mazquiaran. Finał miał bardzo dramatyczny przebieg. Na ostatnim wirażu doszło do kraksy, w której uczestniczyli Gregory Bauge, Ross Edgar i Chris Hoy. Najbardziej ucierpiał ten ostatni i natychmiast został przewieziony do szpitala, gdzie badania nie wykazały na szczęście poważniejszych urazów. Bauge z kolei za spowodowanie kraksy został zdyskwalifikowany. Złoty medal przypadł Kevinowi Sireau, za nim uplasował się Hodei Mazquiaran, a trzeci był Andrii Vynokurov. Kuczyński natomiast zajął pierwsze miejsce w finale B, co ostatecznie dało mu siódmą lokatę.

O wiele lepiej nasz reprezentant spisał się w wyścigu na 1 km. Polak, z czasem 1:02.591 zajął miejsce tuż z podium, tracąc prawie pół sekundy do trzeciego w klasyfikacji Quentina Lafargue z Francji. Drugi z Polaków, Adrian Tekliński także pojechał przyzwoicie, zajmując 10. miejsce, a czas jaki uzyskał to 1:04.510. Zwyciężył Taylor Phinney z USA (wczorajszy zwycięzca wyścigu na dochodzenie), który wyprzedził kolejnego reprezentanta Francji, Mikaela D’Almeidę (Cofidis).

6. miejsce w scratchu zajął Rafał Ratajczyk. Polak znalazł się w siedmioosobowej grupce, która zyskała jedno okrążenie przewagi nad rywalami, jednak na finiszu nie był w stanie przesunąć się do przodu. Zwyciężył, dość niespodziewanie, Kazuhiro Mori z Japonii, który wyprzedził specjalistę od sześciodniówek, Franco Marvulli’ego ze Szwajcarii oraz Daniela Holloway’a.

Dobry wynik zanotowały Polki startujące w sprincie drużynowym. Renata Dąbrowska i Aleksandra Drejgier zajęły w kwalifikacjach 5. miejsce, przegrywając miejsce w wyścigu o brązowy medal zaledwie o 0.025. Zdecydowanie najszybsze w kwalifikacjach były Australijki Meares i McCulloch z Team Toshiba, które również w finale pokonały Niemki z podobną przewagą ok. pół minuty. Trzecie miejsce, po zwycięstwie nad Brytyjkami, zajęły Chinki.

Bardzo mocno obsadzony był wyścig na 500 metrów kobiet. Na liście startowej znalazły się m.in. Zheng (Chiny), Pendleton (Wielka Brytania), Kanis (Holandia), Meares (Australia), Clair (Francja) i Guerra Rodriguez (Kolumbia). W konkurencji tej startowała także Renata Dąbrowska, jednak bez powodzenia. Polka, z czasem 36.561 zajęła dopiero 14. miejsce w stawce 19 zawodniczek. W czołówce z kolei różnice pomiędzy poszczególnymi miejscami były niewielkie. Zwyciężyła Guerra Rodrugiez, wyprzedzając zaledwie o 0.027 Francuzkę Clair. Trzecie miejsce, również z niewielką stratą zajęła Willy Kanis.

W wyścigu punktowym startowały Małgorzata Wojtyra oraz Edyta Jasińska, jednak tylko ta pierwsza przeszła do finału, w swoim wyścigu kwalifikacyjnym zajmując 9. miejsce. W finale najlepsza okazała się wczorajsza zwyciężczyni wyścigu na dochodzenie, Eleonora Van Dijk. Wraz z czterema innymi zawodniczkami Holenderka nadrobiła jedno okrążenie nad resztą stawki, a punkty zgromadzone wcześniej (m.in. zwycięstwo na drugim sprincie) pozwoliły jej na odniesienie końcowego sukcesu. Drugie miejsce zajęła Katie Colclough, a trzecie Shelley Olds. Małgorzata Wojtyra była najszybsza na siódmym sprincie, lecz wystarczyło to jedynie do zajęcia 11. miejsca.