PŚ: Drugie miejsce Kaczkowskiej

Torowe Mistrzostwa Świata w Pruszkowie w 2009 roku

Z drugim miejscem Justyny Kaczkowskiej kończy Reprezentacja Polski pierwszy dzień zmagań o Puchar Świata na torze w Pruszkowie.

Po raz pierwszy w historii zawody o Puchar Świata odbywają się w Polsce, na pruszkowskim welodromie. Od piątku kolarze walczą w inauguracyjnej edycji tegorocznej serii. Jako pierwsi na torze walczyli kolarze w kwalifikacjach wyścigów drużynowych na dochodzenie.

Wśród kobiet najlepsze w eliminacjach były Włoszki, które wyprzedziły Kanadyjki i Brytyjki, natomiast Polki – Katarzyna Pawłowska, Monika Graczewska, Justyna Kaczkowska i Wiktoria Pikulik – uplasowały się na 7. miejscu, co dało im awans do pierwszej rundy.

W wyścigu mężczyzn, w kwalifikacjach, także najszybsi byli Włosi, a tuż za nimi uplasowali się Polacy. Szymon Sajnok, Alan Banaszek, Bartosz Rudyk i Daniel Staniszewski byli o sekundę wolniejsi. W walce o finał zmierzą się z Niemcami, a w drugim półfinale powalczą Włosi z Duńczykami.

Dobrze spisali się nasi sprinterzy – Patryk Rajkowski, Mateusz Rudyk i Rafał Sarnecki. W kwalifikacjach zajęli drugie miejsce, ustępując jedynie Holendrom. W pierwszej rundzie trafili na Niemców, których wyższość musieli uznać i niestety nie powalczą o medal, kończąc rywalizację na miejscach 5-8. Julia Jagodzińska i Urszula Łoś zajęły w kwalifikacjach sprintu 10. miejsce i nie awansowały do drugiej rundy.

Czwarte miejsce w swoim wyścigu kwalifikacyjnym do wyścigu punktowego zajął Mistrz Europy, Alan Banaszek. W finale jednak Polak nie miał już tyle sił i sprytu i zajął dopiero 10. miejsce. Triumfował, z 42 punktami na koncie, Nikita Panassenko (Kazachstan), który jako jedyny zdołał nadrobić okrążenie nad peletonem, a 20 zyskanych wtedy punktów pozwoliły mu wyprzedzić rywali, którzy wcześniej punktowali regularnie na punktowanych okrążeniach. Drugie miejsce zajął Christos Volikakis (Grecja), który zgromadził 27 punktów, a trzeci był Liam Bertazzo (Włochy), z 21 punktami.

Bardzo dobrze w kwalifikacjach scratchu spisał się Adrian Tekliński, który wygrał swój bieg kwalifikacyjny i pewnie awansował do finału, który rozegrany zostanie w sobotę wieczorem.
W scratchu kobiet, z kolei, które już pierwszego dnia walczyły o medale, wygrała Mariia Averina (Rosja), natomiast druga była Justyna Kaczkowska, a trzecia Olivija Baleisyte (Litwa).

Belgijka Lotte Kopecky wygrała wyścig punktowy kobiet i choć wygrała zaledwie jeden sprinterski finisz, to okrążenie nadrobione nad peletonem dało jej złoty medal. Razem z nią na podium stanęły zawodniczki, które także odjechały zasadniczej grupie – druga była Ganna Solovei (Ukraina), a trzecia Coralie Demay (Francja). Katarzyna Pawłowska (Polska), która punktowała na trzech okrążeniach, zdobyła 6 punktów i zajęła 10. miejsce.