Gilbert najszybszy w San Sebastian

31. Clasica San Sebastian (30.07.2011, UCI Pro Tour, Hiszpania)

Philippe Gilbert (Omega Pharma-Lotto) wygrał 31. edycję Clasica San Sebastian. Belg na mecie hiszpańskiego klasyka wyprzedził Carlosa Barredo (Rabobank) i Grega Van Avermaeta (BMC Racing).

Fotogaleria z Clasica San Sebastian Zobacz pełną galerię
Philippe Gilbert (Omega Pharma-Lotto) wygrał 31. edycję Clasica San Sebastian. Belg na mecie hiszpańskiego klasyka wyprzedził Carlosa Barredo (Rabobank) i Grega Van Avermaeta (BMC Racing). Zaledwie 6 dni po zakończeniu Tour de France najlepsi kolarze w peletonie wrócili do ścigania w San Sebastian. Na starcie wyścigu stanęła czołówka kolarzy, którzy na Tour de France odgrywali kluczowe role – Frank Schleck (Leopard Trek), Samuel Sanchez (Euskaltel Euskadi), Ivan Basso (Liquigas-Cannondale) czy Damiano Cunego (Lampre ISD).

Mocno pofałdowana trasa wyścigu faworyzowała kolarzy specjalizujących się w klasykach, takich jak Philippe Gilbert (Omega Pharma-Lotto) czy Joaquin Rodriguez (Katiusza), który odpuścił start w Tour de France, a obecnie przygotowuje się do Vuelta a Espana.

Gilbert zwycięstwo zawdzięcza późnemu atakowi z nielicznej grupki, która uformowała się na Alto de Arkale na 15km przed metą. Gilbert zaatakował na niespełna 4 km przed metą i zyskał nieznaczną, kilkumetrową przewagę nad goniącymi go Sanchezem i Rodriguezem.

Do mety Belg utrzymał minimalną przewagę, finiszując 12 sekund przed Carlosem Barredo (Rabobank)) i 14 sekund przed Gregiem Van Avermaetem (BMC Racing).