VaM: Zwycięstwo Rabona, Marczyński 10.

30. Vuelta Ciclista a Murcia (03-07.03.2010, 2.1, Hiszpania), etap 5. Redyser - Murcia, 121.1km

Zwycięstwem Frantiska Rabona (HTC-Columbia) zakończył się pięcioetapowy wyścig w Hiszpanii Vuelta a Murcia. Czech w klasyfikacji generalnej wyprzedził Denisa Mienszowa (Rabobank) i Bradleya Wigginsa (Team Sky). 10. miejsce zajął Tomasz Marczyński (CCC Polsat).<br />

Ostatni etap padł łupem Theo Bosa (Cervelo TesTeam), który na finiszu z peletonu wyprzedził Graema Browna z Rabobanku i Daniela Schorna (Team Netapp). Na metę w Murcji przyjechał cały peleton z wszystkimi kolarzami z czołówki klasyfikacji generalnej, toteż Rabon zachował swoją przewagę 38 sekund nad Mienszowem i 53 nad Wigginsem.

Ostatni etap zapowiadał się właśnie jako walka sprinterów, a jedyny podjazd usytuowany był w połowie trasy. Po 25km jazdy na czele uformowała się kilkuosobowa ucieczka, z Michałem Gołasiem (Vacansoleil) w składzie, jednak po kolejnych 20 na czele zostało już tylko trzech kolarzy – Philip Deignan (Cervélo TestTeam), Oleg Chuzdha (Caja Rural) i Alexandre Blain (Endura Racing).

Po na 40 km przed metą ich przewaga wahała się w granicach 2 minut, jednak nie należało się spodziewać, że dowiozą tę przewagę do mety, jako że ekipy sprinterów powoli zabierały się do pracy. Niewiele dalej kłopoty techniczne miał Denis Mienszow, jednak z pomocą kolegów szybko dołączył do peletonu.

Mimo trwającego pościgu uciekinierzy długo utrzymywali się na prowadzeniu, jednak ostatecznie, na około 3km do mety musieli skapitulować, a zwycięstwo etapowe przypadło Theo Bosowi (Cervelo TestTeam). 12. miejsce na etapie zajął Michał Gołaś (Vacansoleil).