VaM: Rabon wygrywa czasówkę

30. Vuelta Ciclista a Murcia (03-07.03.2010, 2.1, Hiszpania), etap 4. Alhama de Murcia - Alhama de Murcia (ITT), 22km

Mistrz Czech w jeździe na czas, Frantisek Rabon (HTC-Columbia), wygrał czwarty etap Vuelta a Murcia czasówkę o długości 22km i objął prowadzenie w wyścigu. Po raz kolejny bardzo dobrze zaprezentował się Tomasz Marczyński (CCC Polsat), który dziś zajął 18. miejsce i w klasyfikacji generalnej plasuje się na 10. miejscu.<br />

Mistrz Czech w jeździe na czas, Frantisek Rabon (HTC-Columbia), wygrał czwarty etap Vuelta a Murcia – czasówkę o długości 22km i objął prowadzenie w wyścigu. Po raz kolejny bardzo dobrze zaprezentował się Tomasz Marczyński (CCC Polsat), który dziś zajął 18. miejsce i w klasyfikacji generalnej plasuje się na 10. miejscu.
Adam Sznitko (CCC Polsat) wystartował na trasę jako drugi, jednak na prowadzeniu utrzymał się tylko przez minutę, kiedy jego wynik poprawił jego kolega drużynowy, Łukasz Bodnar. Niestety i on nie był w stanie dłużej utrzymać pozycji lidera i jego czas wkrótce pobił reprezentant Niemiec, Robert Bengsch.

Ten etap zapowiadał się jednak jako walka znakomitych czasówców i faworytów wyścigu – Bradleya Wigginsa (Team Sky), Denisa Mienszowa (Rabobank), Andreasa Kloedena i Lance’a Armstronga (Radioshack).

Wszyscy oni startowali pod koniec stawki, a jako pierwszy z tej czwórki wyścig z czasem rozpoczął właśnie Armstrong. Amerykanin uzyskał czas 26.28, zajmując po swoim przejeździe dopiero trzecią pozycję. Przed nim plasowali się jeszcze Patrik Gretsch (HTC-Columbia), Lieuwe Westra (Vacansoleil), a startujący tuż po nim Stef Clement (Rabobank), poprawił jego wynik o setne sekundy.

Kolejni kolarze, wśród nich Tomasz Marczyński, nie byli w stanie poprawić wyniku wymienionej czwórki i dopiero Kloeden, z czasem 26.02 wysunął się na prowadzenie. Jednak nie na długo. Startujący zaraz po nim Mienszow poprawił jego wynik o 19 sekund i to on przez kolejne 10 minut był liderem. Startujący jako trzeci od końca Frantisek Rabon (HTC – Columbia), trasę 22 km pokonał w czasie 25.10 i wysunął się na prowadzenie, którego dwaj pozostali na trasie kolarze – Luke Roberts (Milram) i Josep Jufre (Astana), nie byli w stanie mu odebrać.

Tomasz Marczyński ukończył rywalizację na 18. miejscu, tracąc 1.59 do zwycięzcy, jednak udało mu się zachować miejsce w pierwszej dziesiątce klasyfikacji generalnej. Nowym liderem został Rabon, którego przewaga nad Mienszowem wynosi 38 sekund.