Cancellara pierwszym liderem

73. Tour de Suisse (13-21.06.2009, Pro Tour, Szwajcaria), etap 1., Mauren - Ruggell, 7.8km

Fabian Cancellara (Saxo Bank) został zwycięzcą pierwszego etapu, krótkiej czasówki rozpoczynającej ściganie w Tour de Suisse. Szwajcar został także pierwszym liderem wyścigu, wyprzedzając aż o 19 sekund ubiegłorocznego zwycięzcę, Romana Kreuzigera (Liquigas).

Mogło się wydawać, że różnice czasowe na 7,8km etapie jazdy na czas, rozgrywanym w Lichtensteinie, nie będą aż tak duże, jednak Cancellara, były Mistrz Świata i Mistrz Olimpijski w tej specjalności wręcz zdemolował rywali, uzyskując czas 9.21.
Drugi na mecie zameldował się Roman Kreuziger z Liquigas, który w triumfował ubiegłorocznym wyścigu, a trzeci był Andreas Kloeden (Astana). Co ciekawe, przewaga Cancellary nad Kreuzigerem nie odzwierciedla różnic czasowych na dalszych miejscach, gdyż prawie 90 kolarzy straciło mniej niż minutę do Szwajcara, a różnice w tej grupie są sekundowe.