4 dni dla Da Costy

55. 4 Jours de Dunkerque (5-10.05.2009, 2.HC, Francja)

Rui Da Costa z ekipy Caisse dEpargne zwyciężył w 55. edycji wyścigu 4 Dni Dunkierki. Wygrana w wyścigu tej kategorii jest dotychczas największym sukcesem w karierze zaledwie 22-letniego Portugalczyka.

Rui Da Costa z ekipy Caisse d’Epargne zwyciężył w 55. edycji wyścigu 4 Dni Dunkierki. Wygrana w wyścigu tej kategorii jest dotychczas największym sukcesem w karierze zaledwie 22-letniego Portugalczyka.
4 dni Dunkierki – sześć dni ścigania, sześć etapów, pięci liderów i bardzo aktywna postawa Francuzów - tak wyglądał wyścig rozgrywany na północy Francji.

Pierwszy etap padł łupem Kenny Van Hummela (Skil Shimano), który zaskoczył nieco uznawanych za faworytów sprinterów – Sebastiena Chavanela (FdJ), De Jongha (Quick Step) czy Greipela (Columbia – Highroad). Holender został też pierwszym liderem wyścigu, mając dzięki bonifikatom 4 sekundy przewagi nad Chavanelem.

Kolejny etap to popisowa jazda Jimmiego Engoulvent (Besson Chaussures – Sojasun). Francuz przez 155 km jechał przed peletonem, uciekając z dwoma rodakami. Ucieczka ta została doścignięta zaledwie na 3 km przed metą, jednak Engoulvent zachował na tyle sił, że był w stanie walczyć na finiszu i wygrał, wyprzedzając Greipela i Lloyda Mondory (Ag2R). Dzięki drugiej lokacie na mecie i bonifikacie czasowej koszulkę lidera po tym wyścigu założył Greipel.

Trzeci dzień ścigania to wreszcie sukces kolarza z ucieczki. Śmiały atak zapoczątkowany na 18km przyniósł Sébastienowi Duret (Bretagne-Schuller) zwycięstwo. Francuz na mecie miał zaledwie 5 sekund przewagi nad zaciekle goniącym go peletonem, z którego najszybszy był Andre Greipel , jednak nie pomogło mu to obronić koszulki lidera, gdyż jadący w ucieczce Sébastien Minard z Cofidisu zebrał na lotnych finiszach wystarczająco dużo sekund, by objąć prowadzenie.

Kolejnego dnia kolarze do rozegrania cza sówkę o długości 18km. Zwycięzcą próby czasowej został Sébastien Rosseler (Quick Step) i objął prowadzenie w wyścigu. Drugie miejsce zajął Da Costa, który stracił 18 sekund, natomiast trzeci był Damien Monier z Cofidisu. W klasyfikacji generalnej Rosseler miał właśnie 18 sekund przewagi nad Da Costą.

Piąty etap, jak się okazało, miał kluczowe znaczenie dla losów wyścigu. Goniący odjazd kilku kolarzy peleton podzielił się na dwie grupki, przy czym lider wyścigu, Rosseler nie wytrzymał mocnego tempa i odpadł z zasadniczej grupy, ponosząc na tym etapie spore straty (ponad 14 minut). Etap, po finiszu z peletonu, padł łupem Pierricka Fedrigo (BBox Bouygues), natomiast drugi był Da Costa, który wobec strat Rosselera objął prowadzenie, jednak tylko 9 sekund tracił do niego David Lelay (Agritubel), a 18 Cyril Lemoine (Skil - Shimano).

Ostatni etap mógł więc przynieść pewne zmiany w klasyfikacji generalnej, jednak tak się nie stało, gdyż na ulice Dunkierki wjechał cały peleton. Najszybszy z zasadniczej grupy był Andre Greipel, natomiast czołówka klasyfikacji generalnej przyjechała w peletonie i etap ten nie przyniósł żadnych zmian na pozycji lidera.

Klasyfikacja końcowa wyścigu:
1 Rui Alberto Faria Da Costa (POR) Caisse d'Epargne 19.49.55
2 David Lelay (FRA) Agritubel 0.09
3 Cyril Lemoine (FRA) Skil - Shimano 0.18
4 Jurgen Roelandts (BEL) Silence - Lotto 0.30
5 Pierrick Fedrigo (FRA) BBox Bouygues Telecom
6 André Greipel (GER) Team Columbia - Highroad 0.32
7 Luis Pasamontes Rodriguez (SPA) Caisse d'Epargne 0.34
8 Stéphane Augé (FRA) Cofidis, le crédit en ligne 0.35
9 Yukiya Arashiro (JPN) BBox Bouygues Telecom 0.38
10 Matthieu Ladagnous (FRA) Française des jeux

Klasyfikacja punktówa:
1 André Greipel (GER) Team Columbia - Highroad 45 pkt
2 Rui Alberto Faria Da Costa (POR) Caisse d'Epargne 43
3 Jurgen Roelandts (BEL) Silence - Lotto 38

Klasyfikacja górska:
1 Samuel Dumoulin (FRA) Cofidis, le crédit en ligne 20 pkt
2 Anthony Ravard (FRA) Agritubel 12
3 Mickael Larpe (FRA) Roubaix Lille Metropole 9

Klasyfikacja młodzieżowa:
1 Rui Alberto Faria Da Costa (POR) Caisse d'Epargne 19.49.55
2 Jurgen Roelandts (BEL) Silence - Lotto 0.30
3 Yukiya Arashiro (JPN) BBox Bouygues Telecom 0.38

Klasyfikacja drużynowa:
1 Caisse d'Epargne 59.31.17
2 Quick Step 0.13
3 Cofidis - le crédit en ligne 0.16

Podobne artykuły