Jeżowski pierwszym liderem "Grodów"

44. Szlakiem Grodów Piastowskich (08-10.05.2009, Pro Liga), kryterium, Legnica , 40km

Jurij Metluszenko (Amore & Vita - McDonald's) został zwycięzcą kryterium ulicznego w Legnicy, które poprzedza zmagania w 44. Wyścigu Szlakiem Grodów Piastowskich. Liderem wyścigu został najszybszy na ostatnim finiszu Krzysztof Jeżowski (CCC Polsat).

W otwierającym „Grody” kryterium kolarze do pokonania mieli 20 dwukilometrowych okrążeń w centrum Legnicy. Punktowany był każdy lotny finisz (1. i 2. miejsce), natomiast na co piątym finiszu punktowało czterech zawodników (odpowiednio 5, 3, 2 i 1 punkt).

Metluszenko za cel obrał sobie głównie finisze dodatkowo punktowane, dzięki czemu na swoim koncie zgromadził najwięcej punktów w stawce 119 kolarzy. Ukraińcowi nie było jednak dane założyć koszulki lidera wyścigu, gdyż ta, zgodnie z regulaminem przypaść miała najszybszemu kolarzowi na ostatnim finiszu.

Zarówno ekipa CCC Polsat, jak i jej sprinter, Krzysztof Jeżowski doskonale zdawali sobie z tego sprawę i na ostatnich metrach wykonali bardzo dobrą pracę, dzięki czemu lider CCC pewnie sięgnął po zwycięstwo etapowe i koszulkę lidera.

Jutrzejszy etap liczyć będzie 168km. Na trasie z Jawor do Złotoryi usytuowane będą trzy premie górskie 1. kategorii.