Lovkvist najlepszy pod słońcem Toskanii

3. Montepaschi Strade Bianche - Eroica Toscana (07.03.2009, 1.1 Włochy)

Tomas Lovkvist wygrał 3. edycję wyścigu Montepaschi Eroica, rozgrywanego w Toskanii. Szwed z Columbia Highroad po ataku na ostatnich metrach wyprzedził fabiana Wegmanna oraz Martina Elmigera.

Tomas Lovkvist wygrał 3. edycję wyścigu Montepaschi Eroica, rozgrywanego w Toskanii. Szwed z Columbia – Highroad po ataku na ostatnich metrach wyprzedził fabiana Wegmanna oraz Martina Elmigera.
Jeszcze przed wyścigiem z rywalizacji wycofał się Alessandro Ballan, jeden z faworytów do zwycięstwa. Mistrz Świata, jeżdżący w barwach Lampre, miał 38 stopni gorączki oraz problemy żołądkowe, co skutecznie uniemożliwiło mu start w wyścigu.

Sam wyścig stał pod znakiem ucieczki, a prawie 60 km do szutrów pokonania miało ogromny wpływ na przebieg rywalizacji. Na 28 km atak zainicjował Luca Pierfelici (Acqua e Sapone), do którego dołączyli Riccardo Chiarini (LPR), Diego Caccia (Barloworld)i Aleksandr Kvachuk (ISD) . Ich maksymalna przewaga nad peletonem wynosiła 5.28, jednak na 20 km do mety zostali doścignięci.

Końcowe kilometry wyścigu obfitowały w bardzo strome niekiedy podjazdy, sięgające nawet 16%. Sama końcówka (ostatnie 100 metrów) jednak wiodła w dół. Znakomicie wykorzystał to Lovkvist, który właśnie na końcowych wzniesieniach odskoczył rywalom, a nieznaczną przewagę utrzymał do samej mety. Kolarz Columbia – Highroad okazał się szybszy o 4 sekundy od Fabiana Wegmanna (Milram) i kolejne 2 od Martina Elmigera (Ag2R).

Wyniki:
1 Thomas Lovkvist (SWE) Columbia-Highroad
2 Fabian Wegmann (GER) Milram 0.04
3 Martin Elmiger (SWI) AG2R La Mondiale 0.06
4 Boasson Hagen (NOR) Team Columbia 0.08
5 Linus Gerdemann (GER) Team Milram 0.12
6 Giovanni Visconti (ITA) ISD 0.14
7 Peter Velits (SVK) Team Milram
8 Andy Schelck (LUX) Saxo Bank 0.16
9 Daniel Lloyd (GBR) Cervelo 0.19
10 Ryder Hesjedal (CAN) Garmin 0.22

Podobne artykuły