Mistrzostwa Świata w kolarstwie szosowym 2008

(23-28.09.2008, Varese, Włochy). Wyniki ITT kobiet

Amerykanka Amber Neben została Mistrzynią Świata w jeździe indywidualnej na czas. Na 21,5km trasie Neben o 7 sekund wyprzedziła Austriaczkę Soeder i o 21 sekund Niemkę Arndt.Jedyna Polka startująca w wyścigu, Bogumiła Matusiak, zajęła 38. miejsce.

Neben nie była co prawda zaliczana do grona ścisłych faworytek wyścigu, jednak jej ostatnie wyniki (wygrany wyścig Tour de l'Ardeche)pozwalał mieć nadzieję na dobry występ Amerykanki. Neben, która startowała jako 14. od końca, od początku narzuciła bardzo mocne tempo i na nieco pofałdowanej trasie uzyskiwała najlepsze międzyczasy. Na metę przyjechała z czasem 33:51:53, o 23 sekundy szybciej niż dotychczasowa liderka Tatiana Antoshina z Rosji.

Kolejne zawodniczki startujące po Amerykance nie potrafiły zbliżyć się do jej wyniku. Druga na mecie, Christiane Soeder straciła ponad 7 sekund, natomiast Niemka Judith Arndt, która na swoim koncie ma już 4. medale z wyścigów na czas rozgrywanych podczas Mistrzostw Świata, pojechała nieco zachowawczo, oszczędzając siły na wyścig ze startu wspólnego, jednak udało jej się zająć trzecie miejsce.

Nieco poniżej oczekiwań pojechała jej rodaczka, Kristin Armstrong, złota medalistka z Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, która była uważana za główną faworytkę do zwycięstwa. Armstrong ostatecznie zajęła 5. Miejsce, tracąc do Neben 25 sekund.

W stawce 43 startujących zawodniczek Polka Bogumiła Matusiak zajęła 38 miejsce, tracąc do zwyciężczyni ponad 4 minuty.

1 Amber Neben (USA) 33.51.35 (44.571 km/h)