51. Mazovia Tour

(28.07-02.08.2008, kat. 2.2). Minimalne zwycięstwo Sapy

<p>Marcin Sapa z grupy DHL-Author został zwycięzcą 51. Wyścigu dookoła Mazowsza, zaliczanego do klasyfikacji UCI Europe Tour.</p>

Losy zwycięstwa przesądziły się na dopiero przedostatnim etapie, a w klasyfikacji generalnej Sapa o zaledwie sekundę wyprzedził Litwina Aidisa Kruopisa z ekipy Ulan.

Prolog Mazovia Tour, rozgrywany na zasadach wyścigu australijskiego, zakończył się zwycięstwem Martina Grundera (Reprezentacja Niemiec), który okazał się lepszy od Marka Wesołego (CCC Polsat ) i Aidisa Kruopisa (Ulan Team). Wyniki prologu nie były brane do klasyfikacji generalnej, jednak po tym etapie Grunder, jako zwycięzca, założył koszulkę lidera.

Na pierwszym etapie, z Białej Podlaskiej do Siedlec, mimo wielu prób ucieczek doszło do finiszu z peletonu. Na ostatnich kilometrach mocno pracowała ekipa CCC Polsat, jednak nie przyniosło to zamierzonych efektów. Najlepszy na mecie w Siedlcach okazał się Adam Wadecki (Kalev Sport), który wyprzedził dwóch zawodników CCC, Krzysztofa Jeżowskiego i Marka Wesołego. Nowym liderem wyścigu został Wadecki, za nim plasowali się dwaj kolarze CCC.

Kolejnego dnia również doszło do finiszu z dużej grupy. Wcześniej jednak przez długi czas przed peletonem jechała 8-osobowa ucieczka, która jednak na kilkanaście kilometrów do mety została doścignięta i wtedy też ekipy sprinterów zaczeły szukać dobrych pozycji dla swoich liderów. Sztuka ta najlepiej udała się ekipie DHL-Author, której zawodnik, Piotr Zaradny jako pierwszy minał linię mety w Rembertowie. Zaraz za nim finiszowali Jeżowski (CCC Polsat) i Wadecki (Kalev Sport), który dzięki 3. lokacie zdołał utrzymać prowadzenie w wyścigu.

Trzeci etap zakończył się finiszem z kilkunastoosobowej grupy, która od peletonu odskoczyła na rundach w Płocku, które kolarze pokonywali trzykrotnie. Najwięcej sił na ostatnich metrach zachował kolarz CCC Polsat, Marek Wesoły i dzięki wypracowanej przewadze nad peletonem (ponad 2 minuty) został nowym liderem wyścigu. W klasyfikacji generalnej Wesoły wyprzedzał o 10 sekund Łukasza Modzewskiego z Legii i o 12 sekund Marcina Sapę z DHL-Author. Dotychczasowy lider, Adam Wadecki, spadł na 17. pozcycję w klasyfikacji (strata 2.04).

Z kolei kolarze Ulan Cycling Team zdominowali 4. etap wyścigu. Na mecie w Grodzisku Mazowieckim najlepszy okazał się Linas Balciunas, a drugi był jego kolega z ekipy, wicelider wyścigu, Aidas Kruopis. Nie udał się tym razem finisz naszym reprezentantom - Piotr Zaradny był 5., natomiast Marek Wesoły 6., jednak dzięki bonifikatom na lotnych premiach udało mu się zachować pozycję lidera i nadal wyprzedzał Kruopisa o 12 sekund.

Ostatniego dnia wyścigu na kolarzy czekały dwa etapy. Pierwszym była poranna czasówka drużynowa o długości 19km. Najlepsza okazała się drużyna DHL-Author, która o 8 sekund wyprzedziła Ulan Cycling Team. Trzecia była Reprezentacja Niemiec, już ze stratą 36 sekund. Po tym etapie bardzo interesująco wyglądała klasyfikacja generalna. Liderem został Marcin Sapa (DHL-Author), jednak jego przewaga nad drugim w klasyfikacji Kruopisem wynosiła zaledwie 4 sekundy. Wszystko miało się więc rozstrzygnąc po południu, kiedy to kolarze ścigali się na trasie ostatniego etapu ze Zwolenia do Kozienic (120km). Etap ten padł co prawda łupem Tomasza Kiendysia z CCC Polsat, który odskoczył od peletonu i na metę przyjechał z 51-sekundową przewagą, jednak najważniejsze działo się w peletonie. Wcześniej Kruopis wygrał jedną z lotnych premii, co oznaczało, że jego strata do Sapy zmalała do 1 sekundy. Na mecie jednak nie zdołał wyprzedzić kolarza DHL-Author. Z zasadniczej grupy najlepszy okazał się Rafał Ratajczyk (Kadra Polski), zaraz za nim finiszował Adam Wadecki.

W klasyfikacji generalnej triumfował Sapa, sekundę za nim uplasował się Kruopis, natomiast trzeci, ze stratą 2 sekund, był inny kolarz DHL-Aurthor, Artur Detko.