IO: Cancellara ze złotem, 6. miejsce Bodnara

Fabian Cancellara (Szwajcaria) został Mistrzem Olimpijskim w jeździe indywidualnej na czas. 6. miejsce w wyścigu zajął Maciej Bodnar, a 14. był Michał Kwiatkowski.

Na zakończenie swoje bogatej kariery Cancellara wywalczył swój drugi złoty medal Igrzysk Olimpijskich w jeździe na czas. Wcześniej Szwajcar triumfował w Pekinie, osiem lat temu. Dziś natomiast nie pozostawił rywalom żadnych złudzeń, kto obecnie jest w najlepszej formie, ale też komu najbardziej zależało na złotym medalu w Rio. Spartacus rozpoczął dość mocno i choć osłabł w środkowej części niespełna 55-kilometrowej trasy, to jednak w końcówce znów pokazał swoje ponadprzeciętne umiejętności i zdecydowanie odjechał rywalom. Cancellara skorzystał też trochę na pechu innego z faworytów, Rohana Dennisa (Australia), który notował jedne z najlepszych czasów, ale w drugiej części wyścigu złamał kierownicę, a wymiana roweru kosztowała go utratę wielu cennych sekund.

Ostatecznie Cancellara wyprzedził o 47 sekund Toma Dumoulin (Holandia), który pojechał bardzo dobry wyścig mimo niedawno odniesionej kontuzji nadgarstka, a trzeci na mecie, Chris Froome (Wielka Brytania), stracił do zwycięzcy 1.02.

Bodnar uplasował się na 6. miejscu, ze startą 1.50 do Cancellary, ale zajął najlepsze w historii polskiego kolarstwa miejsce w jeździe indywidualnej na czas. 14. był Kwiatkowski, który do zwycięzcy stracił  3.40.