Grody: Kulyk wygrywa 1. etap w Świdnicy

Andriy Kulyk (Kolss-BDC) po finiszu z peletonu wygrał 1. etap wyścigu Szlakiem Grodów Piastowskich. Ukrainiec pokonał Pawła Franczaka (ActiveJet) oraz Mateusza Taciaka (CCC Sprandi Polkowice).

Inaugurujący wyścig Szlakiem Grodów Piastowskich etap startował i kończył się w Świdnicy, skąd zawodnicy wyruszali na rundę, na której czekał na nich premiowany podjad 2. kategorii w Modliszewie. Kolarze w dniu dzisiejszym musieli pokonac 8 rund po 22 km każda.

Już na początku wyścigu na skok z peletonu zdecydował się Tomasz Kiendyś (CCC Sprandi Polkowice), lecz jego próbę peleton zakończył nieco ponad 20 km dalej. Na trzech początkowych rundach premie górskie padały łupem Włocha Moreno Gianpaolo (MG Kvis Vega), a na następnych premiach punktowali kolejno Kamil Gradek (ActiveJet), Antonio Santoro (MG Kvis Vega) i Stefan Schumacher (CCC Sprandi Polkowice). Lotne finisze wygrywali natomiast Paweł Franczak (ActiveJet) oraz Kersten Thiele (Rad Net Rose).

Na przedostatniej rundzie z bardzo odchudzonego peletonu dochodziło jeszcze do prób ataków, lecz wszystkie kasowane były przez zawodników ActiveJet Team oraz Kolss - BDC. Ostatnią górką premię najszybciej pokonał Silvio Herklotz (Team Stoelting), obchodzący dziś urodziny. Najwytrwalszym harcownikiem okazał się Stefan Schumacher, którego próba dobiegła końca dopiero na 500 m przed metą. Do finiszu dojechała duża grupa, z której najlepszym sprintem popisał się Ukrainiec Andriy Kulyk (Kolss-BDC), który wyprzedził Pawła Franczaka (ActiveJet). Franczak dzięki bonifikacie na lotnej premii został liderem wyścigu. Na najniższym stopniu podium stanął zeszłoroczny zwycięzca Grodów Mateusz Taciak.