TdR: Czasówka dla Team Sky

69. Tour de Romandie (28.04-03.05.2015, World Tour, Szwajcaria)

Brytyjska ekipa Team Sky wygrała 1. etap Tour de Romandie Sirotti

Kolarze Team Sky wygrali drużynową jazdę na czas, otwierającą zmagania w 69. edycji Tour de Romandie. Pierwszym liderem wyścigu został kolarz brytyjskiej ekipy, Geraint Thomas.

Pierwszy etap tegorocznego Tour de Romandie był niezwykle zaciętym pojedynkiem dwóch ekip, specjalizujących się w jeździe na czas – Team Sky i Orica GreenEdge. Na mecie te dwie drużyny dzieliły zaledwie 63 setne sekundy i to one zadecydowały o zwycięstwie brytyjskiej ekipy. Jako pierwszy z kolarzy zespołu Sky linię mety minął Thomas i został też pierwszym liderem wyścigu, spychając z tego miejsca reprezentanta gospodarzy, Michaela Albasiniego (Orica GreenEdge), który wraz z kolegami bardzo długo utrzymywał się na czele tabeli po swoim przejeździe. Dopiero startująca jako ostatnia ekipa Team Sky – z ubiegłorocznym zwycięzcą w składzie, Chrisem Froomem – zdołała pobić czas Australijczyków, ale walka trwała do samego końca i o miejscach na mecie zadecydowały setne sekundy.

Trzecie miejsce zajął zespół Katiuszy, który pojechał wyjątkowo dobry wyścig, tracąc zaledwie 5 sekund do zwycięzców. Lider rosyjskiej ekipy, Simon Spilak, który w Szwajcarii triumfował pięć lat temu, znajduje się teraz w znacznie lepszej sytuacji niż pozostali faworyci do zwycięstwa. 14 sekund straciła bowiem ekipa Etixx-Quick Step, z Rigoberto Uranem – a także Michałem Gołasiem – w składzie, a 17 Astana z Vincenzo Nibalim. Znacznie więcej, bo 40 sekund traci Nairo Quintana (Movistar), który wraz z kolegami zajął dopiero 10. miejsce.

Tegoroczna edycja Tour de Romandie rozpoczęła się, inaczej niż w ubiegłych latach, nie od jazdy indywidualnej na czas, ale od próby drużynowej. 18 zespołów World Tour stanęło na starcie szwajcarskiego wyścigu, mając w swoich szeregach kolarzy przygotowujących się do Wielkich Tour’ów.

Jako pierwsi na trasę ruszyli kolarze Team Europcar, ale nie uzyskali wyniku, który mógłby zapewnić im wysokie miejsce w końcowej klasyfikacji. Jednak już trzeci w kolejce, kolarze Cannondale-Garmin, na 19,2-kilometrowej trasie uzyskali wynik 21.59 i po swoim przejeździe utrzymywali się na czele. Dopiero startujący w połowie stawki kolarze Orica GreenEdge, specjaliści od jazdy na czas, zdołali poprawić ten wynik, uzyskując czas lepszy aż o 40 sekund od rywali. W tym momencie to Albasini, który jako pierwszy minął linię mety, wydawał się głównym kandydatem do pierwszej żółtej koszulki lidera wyścigu. Kolejne zespoły, Katiusza, Etixx-Quick Step, Movistar czy Astana, nie były w stanie zbliżyć się do wyniku australijskiej ekipy i dopiero Team Sky, startujący jako ostatni, zdołali poprawić ten wynik, choć zaledwie o 63 setne sekundy. Thomas jako pierwszy minął linię mety, a za nim m.in. Froome, który będzie bronił zwycięstwa sprzed roku.

Zespoły pozostałych Polaków –Lampre-Merida Przemysława Niemca oraz Tinkoff-Saxo Rafała Majki i Pawła Poljańskiego – uplasowały się odpowiednio na 11. i 15. miejscu.

Wyniki 1. etapu:

  • 1    Team Sky    0:21:19     
  • 2    Orica GreenEdge          
  • 3    Team Katusha    0:00:05     
  • 4    Etixx - Quick-Step    0:00:14     
  • 5    Astana Pro Team    0:00:17     
  • 6    BMC Racing Team    0:00:19     
  • 7    FDJ.fr    0:00:22     
  • 8    IAM Cycling    0:00:24     
  • 9    Cannondale-Garmin Pro Cycling Team    0:00:40     
  • 10    Movistar Team          
  • 11    Lampre-Merida    0:00:41     
  • 12    Trek Factory Racing    0:00:42     
  • 13    Team Giant-Alpecin    0:00:50     
  • 14    Tinkoff-Saxo    0:00:55     
  • 15    Team LottoNL-Jumbo          
  • 16    Team Europcar    0:01:07     
  • 17    Lotto Soudal    0:01:12     
  • 18    AG2R La Mondiale    0:01:22

pokaż pełną listę

Klasyfikacja generalna po 1. etapie:

  • 1    Geraint Thomas (Gbr) Team Sky    0:21:00     
  • 2    Elia Viviani (Ita) Team Sky          
  • 3    Ian Stannard (Gbr) Team Sky          
  • 4    Luke Rowe (Gbr) Team Sky          
  • 5    Christopher Froome (Gbr) Team Sky          
  • 6    Peter Kennaugh (Gbr) Team Sky          
  • 7    Michael Albasini (Swi) Orica Greenedge          
  • 8    Simon Gerrans (Aus) Orica Greenedge          
  • 9    Svein Tuft (Can) Orica Greenedge          
  • 10    Ivan Santaromita (Ita) Orica Greenedge          
  • 11    Simon Yates (Gbr) Orica Greenedge          
  • 12    Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha    0:00:05     
  • 13    Yury Trofimov (Rus) Team Katusha          
  • 14    Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha          
  • 15    Simon Spilak (Slo) Team Katusha          
  • 16    Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha          
  • 17    Egor Silin (Rus) Team Katusha          
  • 18    Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step    0:00:14     
  • 19    Rigoberto Uran Uran (Col) Etixx - Quick-Step          
  • 20    Gianni Meersman (Bel) Etixx - Quick-Step          
  • 21    Pieter Serry (Bel) Etixx - Quick-Step          
  • 22    Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step          
  • 23    Tony Martin (Ger) Etixx - Quick-Step          
  • 24    Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team    0:00:17     
  • 25    Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team          
  • 26    Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team          
  • 27    Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team          
  • 28    Rein Taaramae (Est) Astana Pro Team          
  • 29    Rohan Dennis (Aus) Bmc Racing Team    0:00:19     
  • 30    Danilo Wyss (Swi) Bmc Racing Team          
  • 31    Damiano Caruso (Ita) Bmc Racing Team          
  • 32    Manuel Senni (Ita) Bmc Racing Team          
  • 33    Darwin Atapuma Hurtado (Col) Bmc Racing Team          
  • 34    David De La Cruz Melgarejo (Spa) Etixx - Quick-Step    0:00:21     
  • 35    Steve Morabito (Swi) Fdj.Fr    0:00:22     
  • 36    Matthieu Ladagnous (Fra) Fdj.Fr          
  • 37    Thibaut Pinot (Fra) Fdj.Fr          
  • 38    Alexandre Geniez (Fra) Fdj.Fr          
  • 39    Arthur Vichot (Fra) Fdj.Fr          
  • 40    Stef Clement (Ned) Iam Cycling    0:00:24     
  • 41    Mathias Frank (Swi) Iam Cycling          
  • 42    Marcel Wyss (Swi) Iam Cycling          
  • 43    Jarlinson Pantano (Col) Iam Cycling          
  • 44    Matthias Brandle (Aut) Iam Cycling          
  • 45    Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team    0:00:34     
  • 46    Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team    0:00:40     
  • 47    Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team          
  • 48    Daniel Martin (Irl) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team          
  • 49    Thomas Danielson (Usa) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team          
  • 50    Janier Alexis Acevedo Colle (Col) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team          
  • 51    Andre Fernando S. Martins Cardoso (Por) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team          
  • 52    Winner Anacona Gomez (Col) Movistar Team          
  • 53    Jonathan Castroviejo Nicolas (Spa) Movistar Team          
  • 54    John Gadret (Fra) Movistar Team          
  • 55    Andrey Amador Bakkazakova (Crc) Movistar Team          
  • 56    Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team          
  • 57    Eros Capecchi (Ita) Movistar Team          
  • 58    Rui Alberto Faria Da Costa (Por) Lampre-Merida    0:00:41     
  • 59    Tsgabu Gebremaryam Grmay (Eth) Lampre-Merida          
  • 60    Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida          
  • 61    Przemysław Niemiec (Pol) Lampre-Merida          
  • 62    Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Lampre-Merida          
  • 63    Giacomo Nizzolo (Ita) Trek Factory Racing    0:00:42     
  • 64    Kristof Vandewalle (Bel) Trek Factory Racing          
  • 65    Boy Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing          
  • 66    Matthew Busche (Usa) Trek Factory Racing          
  • 67    Fabio Silvestre (Por) Trek Factory Racing          
  • 68    Riccardo Zoidl (Aut) Trek Factory Racing          
  • 69    Stefan Kueng (Swi) Bmc Racing Team    0:00:44     
  • 70    Campbell Flakemore (Aus) Bmc Racing Team          
  • 71    Thierry Hupond (Fra) Team Giant-Alpecin    0:00:50     
  • 72    Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Alpecin          
  • 73    Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Alpecin          
  • 74    Chad Haga (Usa) Team Giant-Alpecin          
  • 75    Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin          
  • 76    Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin          
  • 77    Reto Hollenstein (Swi) Iam Cycling    0:00:52     
  • 78    Ruben Plaza Molina (Spa) Lampre-Merida    0:00:53     
  • 79    Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo    0:00:55     
  • 80    Robert Kiserlovski (Cro) Tinkoff-Saxo          
  • 81    Bruno Pires (Por) Tinkoff-Saxo          
  • 82    Chris Anker Sörensen (Den) Tinkoff-Saxo          
  • 83    Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo          
  • 84    Jesper Hansen (Den) Tinkoff-Saxo          
  • 85    Paweł Poljański (Pol) Tinkoff-Saxo          
  • 86    Tom Van Asbroeck (Bel) Team Lottonl-Jumbo          
  • 87    Robert Gesink (Ned) Team Lottonl-Jumbo          
  • 88    Jos Van Emden (Ned) Team Lottonl-Jumbo          
  • 89    Maarten Tjallingii (Ned) Team Lottonl-Jumbo          
  • 90    Rick Flens (Ned) Team Lottonl-Jumbo          
  • 91    Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team    0:00:57     
  • 92    Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team    0:00:59     
  • 93    Ivan Rovny (Rus) Tinkoff-Saxo    0:01:01     
  • 94    Rory Sutherland (Aus) Movistar Team    0:01:05     
  • 95    Imanol Erviti (Spa) Movistar Team          
  • 96    Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha    0:01:06     
  • 97    Pierre Rolland (Fra) Team Europcar    0:01:07     
  • 98    Bryan Naulleau (Fra) Team Europcar          
  • 99    Romain Sicard (Fra) Team Europcar          
  • 100    Romain Guillemois (Fra) Team Europcar          
  • 101    Maxime Mederel (Fra) Team Europcar          
  • 102    Angelo Tulik (Fra) Team Europcar          
  • 103    Michael Hepburn (Aus) Orica Greenedge    0:01:08     
  • 104    Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal    0:01:12     
  • 105    Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Soudal          
  • 106    Greg Henderson (Nzl) Lotto Soudal          
  • 107    Bart De Clercq (Bel) Lotto Soudal          
  • 108    Sander Armee (Bel) Lotto Soudal          
  • 109    Nathan Haas (Aus) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team    0:01:18     
  • 110    Alan Marangoni (Ita) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team          
  • 111    Carlos Alberto Betancur Gomez (Col) Ag2R La Mondiale    0:01:22     
  • 112    Jan Bakelants (Bel) Ag2R La Mondiale          
  • 113    Jean-Christophe Peraud (Fra) Ag2R La Mondiale          
  • 114    Ben Gastauer (Lux) Ag2R La Mondiale          
  • 115    Romain Bardet (Fra) Ag2R La Mondiale          
  • 116    Brian Bulgac (Ned) Team Lottonl-Jumbo    0:01:55     
  • 117    Carter Jones (Usa) Team Giant-Alpecin    0:01:56     
  • 118    Jerome Cousin (Fra) Team Europcar    0:01:58     
  • 119    Fabrice Jeandesboz (Fra) Team Europcar          
  • 120    Benoît Vaugrenard (Fra) Fdj.Fr    0:02:00     
  • 121    Brett Lancaster (Aus) Orica Greenedge    0:02:04     
  • 122    Sam Bewley (Nzl) Orica Greenedge          
  • 123    Lawrence Warbasse (Usa) Iam Cycling    0:02:07     
  • 124    Michał Gołaś (Pol) Etixx - Quick-Step          
  • 125    Jonathan Fumeaux (Swi) Iam Cycling          
  • 126    Nicolas Roche (Irl) Team Sky    0:02:13     
  • 127    Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal    0:02:18     
  • 128    Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida    0:02:34     
  • 129    Maxim Belkov (Rus) Team Katusha    0:02:47     
  • 130    Matteo Bono (Ita) Lampre-Merida    0:03:00     
  • 131    Dennis Vanendert (Bel) Lotto Soudal    0:03:07     
  • 132    Danny Pate (Usa) Team Sky    0:03:12     
  • 133    Cheng Ji (Chn) Team Giant-Alpecin    0:03:16     
  • 134    Eugenio Alafaci (Ita) Trek Factory Racing    0:03:20     
  • 135    Marco Coledan (Ita) Trek Factory Racing          
  • 136    Mikael Cherel (Fra) Ag2R La Mondiale    0:03:24     
  • 137    Julien Berard (Fra) Ag2R La Mondiale          
  • 138    Alexis Vuillermoz (Fra) Ag2R La Mondiale          
  • 139    Amaël Moinard (Fra) Bmc Racing Team    0:03:45     
  • 140    Jérémy Roy (Fra) Fdj.Fr    0:04:04     
  • 141    Bertjan Lindeman (Ned) Team Lottonl-Jumbo    0:04:32     
  • 142    Laurens Ten Dam (Ned) Team Lottonl-Jumbo          
  • 143    Cédric Pineau (Fra) Fdj.Fr    0:04:34     
  • 144    Stig Broeckx (Bel) Lotto Soudal    0:05:00    

pokaż pełną listę

 

Podobne artykuły