Sportowe podsumowanie tygodnia

Drukuj
Criterium du Dauphine,Astana,Lieuwe Westra
Lieuwe Westra (Astana) Sirotti

CCC Sprandi Polkowice z dziką karta na Amstel Gold Race i planami na World Tour; Gaviria w Etixx-Quick Step; Nieudane próby Dekkera i Storey w jeździe godzinnej; UCI chce odebrać licencję Astanie; Skrócona dyskwalifikacja Ballana; Van Avermaet odpowie na pytania o doping.

Poniedziałek 23.02
Organizatorzy Amstel Gold Race rozdali ostatnie dzikie karty na tegoroczny wyścig. Ekipy CCC Sprandi Polkowice, MTN Qhubeka, Bardiani-CSF, Nippo-Vini Fantini i Cult Energy Pro Cycling  otrzymały zaproszenia na kwietniowy wyścig, dołączając do 17 ekip World Tour i belgijskich zespołów Roompot Oranje Peloton, Wanty-Groupe Gobert i Topsport Vlaanderen-Baloise. W ekipie CCC Sprandi Polkowice wystartuje najpewniej Davide Rebbelin, zwycięzca wyścigu z 2004 roku.

Wtorek 24.02
Fernando Gaviria podpisał dwuletni kontrakt z ekipą Etixx-Quick Step. 20-letni Kolumbijczyk w tym sezonie wygrał dwa etapy Tour de San Luis, na których pokonał kolarza belgijskiej ekipy, Marka Cavendisha, oraz triumfował w omnium podczas torowych Mistrzostw Świata we Francji. Kontrakt z ekipą Patricka Lefevera podpisał też inny Kolumbijczyk, Rodrigo Contreras, który podczas tegorocznego Tour de San Luis zajął 5. miejsce i był najlepszym młodzieżowcem wyścigu. Obaj kolarze zasilą szeregi belgijskiej ekipy od przyszłego sezonu.

Środa 25.02
Thomas Dekker podjął próbę bicia rekordu w jeździe godzinnej. Holender zmierzył się z rekordem w meksykańskim Aguascalientes, przygotowując się do próby przez ostatnie trzy miesiące, jednak nie zdołał poprawić wyniku Rohana Dennisa (BMC Racing Team). Ten na początku miesiąca pokonał dystans 52,491,. Holender, który obecnie nie posiada kontraktu z żadną z ekip, w trakcie godziny pokonał 52,221, o 270 metrów – nieco ponad jedno okrążenie – mniej niż Australijczyk.

Rafał Majka (Tinkoff-Saxo) i Michał Kwiatkowski (Etixx-Quick Step) znaleźli się na liście startowej tegorocznego wyścigu Paryż-Nicea. Dwaj Polacy staną na starcie francuskiego wyścigu obok m.in. Richiego Porte i Bradleya Wigginsa (Team Sky), Fabio Aru (Astana), Jena Christopha Peraud (Ag2R La Mondiale), Philippe’a Gilberta (BMC Racing Team) Toma Boonena (Etixx-Quick Step), czy Alexandra Kristoffa (Katiusza) czy Rui Costy (Lampre-Merida). Francuski wyścig odbędzie się w dniach 8-15 marca.

ASO rozdało dzikie karty na 113. edycję Paryż-Roubaix. Oprócz 17 ekip UCI WorldTeams, na starcie tegorocznego Piekła Północy, rozgrywanego 12 kwietnia, stanie 7 ekip Pro Continental - Bora-Argon 18, Bretagne – Seche Environnement, Cofidis, Europcar, MTN-Qhubeka, Topsport Vlaanderen, UnitedHealthcare i Wanty-Groupe Gobert.

Czwartek 26.02
Firma CCC, główny sponsor ekipy CCC Sprandi Polkowice, poinformowała w komunikacie prasowym, że w przyszłych latach zamierza zwiększyć nakłady na kolarstwo, rezygnując jednocześnie ze sponsorowania innych dyscyplin sportowych, w tym koszykówki. Kolarstwo i ekipa CCC Sprandi Polkowice ma być jedynym zespołem sponsorowanym przez firmę Dariusza Miłka, dzięki czemu nakłady na kolarzy będą mogły rosnąć. Firma zakłada, że każdego roku będzie przeznaczać na ekipę Piotra Wadeckiego 0,5% swoich przychodów, co w 2015 roku równa się kwocie 13 milionów złotych. Docelowo, w przeciągu najbliższych trzech lat, zespół ma starać się o licencję World Tour, co zagwarantowałoby udział w najważniejszych wyścigach na świecie. W tym sezonie pomarańczowi otrzymali dzikie karty m.in. na Amstel Gold Race, Mediolan Sanremo, czy Giro d’Italia.

Piątek 27.02
Międzynarodowa Unia Kolarska skierowała do komisji licencyjnej wniosek o odebranie Astanie licencji WorldTour. UCI otrzymała raport niezależnych audytorów z Uniwersytetu w Lozannie, którzy przebadali zespół z Kazachstanu pod kątem wymagań dotyczących licencji, tj. struktur, finansów i przede wszystkim etyki i praktyk antydopingowych, i na jego podstawie zwróciła się do komisji licencyjnej o ponowne rozpatrzenie wniosku, który Astana przesłała do komisji. UCI potwierdziła, że audyt przeprowadzony przez Uniwersytet wykazał znaczne rozbieżności pomiędzy stanem faktycznym, a informacjami przekazanymi przez Astanę do UCI, gdy zespół ubiegał się o licencję World Tour. Od sierpnia ubiegłego roku trzech kolarzy Astany zostało złapanych na dopingu i według raportu, kierownictwo zespołu mogło być współodpowiedzialne za te przypadki. W przypadku, gdyby komisja licencyjna odebrała zespołowi licencję, ten ma dwa tygodnie, by odwołać się do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie (CAS), co zespół zapowiedział, że uczyni w przypadku utraty licencji. Jeśli jednak trybunał podtrzymałby decyzję komisji, kolarze mogliby wtedy szukać nowych zespołów, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

17 sierpnia będzie mógł wrócić do ścigania Aleksandro Ballan, zawieszony w styczniu 2014 roku za stosowanie terapii ozonowej. Włoch był jednym z podejrzanych w śledztwie, które prowadzi prokuratura w Mantui i które dotyczy zorganizowanego dopingu wśród sportowców. Jego dwuletnia dyskwalifikacja została skrócona o pięć miesięcy przez CAS, jednak 35-letni Włoch może mieć spore problemy z powrotem do peletonu, gdyż zgodnie z zasadami MPCC – ruchu na rzecz wiarygodnego kolarstwa, do którego należy 11 ekip World Tour i wszystkie ekipy Pro Continental – zespoły w nim zrzeszone nie mogą przez dwa lata od zakończenia dyskwalifikacji zatrudniać kolarzy zawieszonych na dłużej niż 6 miesięcy.

Sobota 28.02
Greg van Avermaet (BMC Racing Team) ma stanąć przed komisją antydopingową Belgijskiego Związku kolarskiego i odpowiedzieć na pytania dotyczące jego powiązań z doktorem Chris Mertens, podejrzewanym o praktyki dopingowe, a w szczególności terapie ozonową. Van Avermaet, który zaznacza, że odwiedzał doktora Mertensa, podkreśla też, że nie ma sobie nic do zarzucenia i nigdy nie stosował dopingu. W podobnej sprawie, w którą także zamieszany jest doktor Mertens, podejrzani są przełajowcy, Bart Welles i Tom Meeusen (Telenet-Fidea) oraz Laurens Sweeck (Corendon Kwadro).

Brytyjka Sarah Storey podjęła próbę bicia rekordu w jeździe godzinnej na czas kobiet. Paraolimpijka z Pekinu i Londynu, wielokrotna Mistrzyni Paraolimpijska w kolarstwie i pływaniu, walczyła z rekordem na torze Lee Valley VeloPark w Londynie. W trakcie godziny pokonała 45,502km, ale zabrakło jej 563 metrów, by poprawić rekord Holenderki Leontien Zijlaard-van Moorsel, która w 2003 roku pokonała 46,065km.