Kwiatkowski drugi w Portugalii

41. Volta ao Algarve (18-22.02.2015, 2.1, Portugalia)

Michał Kwiatkowski (Etixx-Quick Step) zajął drugie miejsce w wyścigu Volta ao Algarve, rozgrywanym w Portugalii. Po pięciu dniach rywalizacji lepszy od Polaka był jedynie Geraint Thomas (Team Sky), który Mistrza Świata wyprzedził o 27 sekund.

Pięcioetapowy wyścig w Portugalii rok temu padł łupem Kwiatkowskiego i rozpoczął jego niezwykle udany sezon. W tym roku Polak także stanął na starcie wyścigu i zaliczany był do grona głównych faworytów rywalizacji. Już na pierwszym etapie, który zakończył się finiszem z peletonu, Kwiatkowski pokazał się z bardzo dobrej strony, finiszując na piątej pozycji po wcześniejszym rozprowadzaniu swojego kolegi z ekipy, Gianniego Meersmana.

Decydujący dla losów wyścigu okazał się drugi etap, który kończył się niewielkim podjazdem i na którym zaatakował właśnie Thomas. Kolarz Team Sky na metę przyjechał 19 sekund przed Reinem Taaramae (Astana) i 23 sekundy przed kilkunastoosobową grupką, w której finiszował Kwiatkowski. Po tym etapie Polak awansował na 4. miejsce w klasyfikacji generalnej 33 sekundy za Thomasa. Kolarz Team Sky umocnił się na prowadzeniu w tabeli po trzecim etapie – czasówce o długości 18.2 kilometra – gdzie zajął 3. miejsce, tuż przed Kwiatkowskim. Wygrał Tony Martin (Etixx-Quick Step), który dzięki temu awansował na drugie miejsce w generalce i rozdzielał wtedy Thomasa i Kwiatkowskiego.

Polak był bliski odrobienia strat na kolejnym, czwartym etapie, który kończył się na podjeździe w Malhao. Jadąc w kilkunastoosobowej grupce faworytów, Kwiatkowski ruszył za atakującym Richie Porte (Team Sky), ale zabrakło mu trzech sekund by dogonić rywala i sięgnąć po zwycięstwo. Kwiatkowski uplasował się na drugim miejscu, odrabiając 6 sekund do Thomasa i już raczej pewne było, że nie uda mu się obronić tytułu sprzed roku, gdyż ostatni etap był dla sprinterów.

Zwycięstwo na dzisiejszym, kończącym wyścig etapie, odniósł Andre Greipel (Lotto Soudal), który na finiszu wyprzedził Tom Van Asbroeck (LottoNL-Jumbo). Kwiatkowski finiszował w peletonie, na 52. miejscu, i ostatecznie uplasował się na 2. miejscu w generalce, 27 za Thomasem. Trzecie miejsce w klasyfikacji zajął Tiago Machado (Katiusza), który do zwycięzcy stracił 1.11.

Drugi z Polaków w składzie Etixx-Quick Step, Michał Gołaś, uplasował się na 54. miejscu, a 62. był Kamil Gradek, najlepszy z kolarzy ActiveJet. 87. był Michał Podlaski, 101. Jesus Ezquerra, 129. Paweł Bernas, 131. Paweł Franczak, 132. Łukasz Bodnar, 154. Paweł Brylowski.