TdS: Costa powtórzył sukces

77. Tour de Suisse (08-16.06.2013, World Tour, Szwajcaria)

Rui Costa (Movistar) wygrał ostatni etap Tour de Suisse, jazdę indywidualną na czas o długości 26,8km i zapewnił sobie drugie z rzędu zwycięstwo w klasyfikacji generalnej wyścigu.<br />

Costa okazał się zdecydowanie najlepszy na kończącej etap czasówce, aż o 21 sekund pokonując Tanela Kangerta (Astana) i 29 sekund Bauke Mollemę (Blanco Pro Cycling Team). Portugalczyk od startu uzyskiwał czasy, plasujące go w czołówce, a na ostatnich kilometrach, które wiodły już pod górę, zdecydowanie przyspieszył, odjeżdżając rywalom. To właśnie na podjeździe do mety Portugalczyk zapewnił sobie zwycięstwo etapowe i w klasyfikacji generalnej. Costa drugi rok z rzędu okazał się najlepszy na trasie Szwajcarskiego wyścigu, stając sie przy tym jednym z kandydatów do czołowych miejsc podczas zbliżającego się Tour de France.

Kolarz Movistar do ostatniego etapu przystępował z 13-sekundową stratą do Mathiasa Franka (BMC Racing), jednak dotychczasowy lider wyścigu nie podołał trudom czasówki i etap ukończył dopiero na 19. miejscu, ze stratą 1.56 do zwycięzcy. Szwajcar spadł na piątą pozycję, natomiast awans, oprócz Costy, zanotował także Mollema, który dzięki trzeciej pozycji na etapie awansował na drugie miejsce w generalce. Trzecią lokatę utrzymał Roman Kreuziger (Saxo-Tinkoff).