Mazowsze: Pierwszy etap dla Wadeckiego

55. Międzynarodowy Wyścig Dookoła Mazowsza, BGŻ Pro Liga, 24-28.07.2012, Modlin - Modlin (180 km)

Adam Wadecki (BDC MarcPol) wygrał w pierwszy etap wyścigu i został liderem klasyfikacji generalnej. Drugie miejsce zajął Roman Bronis (Dukla Trencin Trek), a trzeci był Mateusz Taciak (CCC Polsat Polkowice).

Pierwszy etap 55. Wyścigu Dookoła Mazowsza wiódł 180-kilometrową trasą z Twierdzy Modlin z finiszem usytuowanym w tym samym miejscu. Już po pierwszych kilkunastu kilometrach rozgrywki na czele wyścigu znalazła się dość liczna, 23-osobowa grupa zawodników. Po blisko 100km zgodna współpraca uciekinierów doprowadziła do uzyskania 10-minutowej przewagi nad peletonem.

Na kilkanaście kilometrów przed końcową kreską czołowa grupa stopniała o trójkę kolarzy, a z pozostałej dwudziestki zaatakowali Adam Wadecki (BDC MarcPol), Roman Bronis (Dukla Trencin Trek) i Mateusz Taciak (CCC Polsat Polkowice). Ci zawodnicy pomiędzy sobą rozegrali walkę o podium pierwszego etapu. Zwycięzcą został Adam Wadecki (BDC MarcPol), który jednocześnie objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej wyścigu. Drugie miejsce zajął Roman Bronis (Dukla Trencin Trek), a trzeci był Mateusz Taciak (CCC Polsat Polkowice).

Na mecie finiszującą trójkę spotkała niemiła niespodzianka organizacyjna w postaci przebywania na końcowych metrach jednego z samochodów kolumny wyścigu. W związku z tym technicznym niedopatrzeniem finisz był nie do końca sprawiedliwy, a najbardziej stracił zawodnik "Pomarańczowych". Komisja sędziowska utrwaliła jednak końcowe wyniki i nie wprowadzono żadnych zmian.

Kolejna finiszowała 17-osobowa grupa pościgowa, z której najszybszy okazał się Sylwester Janiszewski (CCC Polsat Polkowice). Popularny "Fifek" stracił do uciekinierów 10 sekund. Peleton przyjechał spóźniony aż o 11 minut, przez co zwycięzcę klasyfikację generalnej możemy szukać wśród pierwszych 20 kolarzy dzisiejszego etapu.

Organizatorzy wyścigu wyznaczyli na stosunkowo płaskiej trasie 10 premii górskich. Najbardziej aktywny był na nich zawodnik tegorocznego Tour de Pologne, Damian Walczak (BDC MarcPol). Podopieczny Dariusza Banaszka objął prowadzenie w klasyfikacji najlepszych "górali". Liderem klasyfikacji zawodników do lat 23 został Mateusz Nowak (Reprezentacja Polski do 23 Lat).