B-K: 1. etap dla Kiendysia

20. Bałtyk-Karkonosze (20-26.05.2012, BGŻ Pro Liga), I Etap, Kołobrzeg - Gryfice, 105,5 km

Tomasz Kiendyś (CCC Polsat Polkowice) został zwycięzcą 1.etapu Bałtyk-Karkonosze i został liderem wyścigu. Drugie miejsce zajął Łukasz Bodnar (BGŻ Team), a trzeci finiszował Kamil Gradek (GKS Cartusia Kartuzy).

Pierwszy etap stanowił dla kolarzy rozgrzewkę przed kolejnymi, dłuższymi i bardziej wymagającymi odcinkami. 105,5-kilometrowy odcinek z Kołobrzegu do Gryfic prowadził po płaskich terenach Pobrzeża Szczecińskiego, obejmującego w większości Równinę Gryficką.

Wyjazd z Kołobrzegu poprzedzony został sześcioma rundami, które były również obecne na prologu wyścigu. Jadąc w kierunku Rewala, peletonowi towarzyszył silny wiatr. Po 30km jazdy na przedzie uformowała się 5-osobowa grupka, w której znajdowali się późniejsi bohaterowie etapu: Tomasz Kiendyś, Łukasz Bodnar (Bank BGŻ Team), Kamil Gradek (GKS Cartusia Kartuzy), Dariusz Baranowski (BDC MarcPol Team) oraz Jarosław Rębiewski (KTK-Kalisz).

Mocne zmiany i zgodna współpraca pozwoliły kolarzom na uzyskanie maksymalnie 4,5 minuty przewagi, co na tak krótkiej i szybkiej trasie jest godne podziwu. Piątka zamiennie dzieliła między siebie punkty na poszczególnych premiach.

W peletonie zabrakło mocnej współpracy w celu dogonienia odjazdu, co doprowadziło do finiszu z uciekającej piątki. 20 sekund przed peletonem pierwszy finiszował Tomasz Kiendyś, który pokonał Bodnara oraz niespełna 22-letniego Gradka. Średnia prędkość zwycięzcy wyniosła dzisiaj nienaganne 45km/h.

Wygrywając etap, Kiendyś odebrał żółtą koszulkę lidera Banku BGŻ klubowemu koledze, Piotrowi Gawrońskiemu. Zawodnikowi obejmującemu żółty trykot udało się również objąć prowadzenie w klasyfikacji górskiej Hotelu Duet Goleniów, a w sprinterskiej BDC liderem wciąż jest Mateusz Komar (BDC MarcPolTeam).

Jeszcze dzisiaj kolarze przejeżdżają drugi etap wyścigu z Gryfic do Nowogardu, który liczy sobie 67,4km. Peleton wyruszy na trasę o godzinie 18:00. W wyścigu startuje 102 kolarzy.