Nicolas Prodhomme zwycięzcą ORLEN Wyścigu Narodów!

Orlen Wyścig Narodów

Nicolas Prodhomme z Francji zwyciężył w klasyfikacji generalnej ORLEN Wyścigu Narodów UCI Nations Cup. Drugi etap z BUKOVINA Resort do Bukowiny Tatrzańskiej o długości 113 kilometrów wygrał Duńczyk Andreas Lorentz Kron. Najlepszy z Polaków okazał się Piotr Pękala.

Pierwszy etap ORLEN Wyścigu Narodów to drużynowa jazda na czas z Jurgowa do BUKOVINA Resort. Krótka, 26-kilometrowa trasa okazała się bardzo wymagająca. Kolarze musieli pokonać między innymi Ścianę HARNAŚ, Czarną Górę i finałowy podjazd w Bukowinie Tatrzańskiej. Jako pierwsza na trasę wyruszyła Reprezentacja Polski w składzie Marceli Bogusławski, Piotr Pękala, Mateusz Kostański, Karol Wawrzyniak, Jakub Murias i Szymon Krawczyk. Przez dłuższy czas to Biało-Czerwoni byli punktem odniesienia dla kolejnych drużyn. Na mecie Polacy uzyskali rezultat 42:49, który ostatecznie dał im czternaste miejsce. Najlepszy czas uzyskali kolarze Francji, którzy cieszyli się ze zwycięstwa etapowego i z lidera klasyfikacji indywidualnej, którym został Clement Champoussin. Zwyciężyli oni z czasem 40:17. Drudzy byli Duńczycy, który zakończyli z czasem 40:41, a trzeci rezultat osiągnęli Belgowie - 40:46.

Kolejny odcinek to wyścig ze startu wspólnego, który prowadził po bardzo wymagającym terenie. Polskim bohaterem drugiego etapu był Szymon Krawczyk, który przez większą część dystansu uciekał – najpierw z Brytyjczykiem Joeyem Walkerem, a później z Włochem Alexandrem Konychevem. Na kilkanaście kilometrów przed metą główna grupa doścignęła jednak uciekinierów. Na finałowym podjeździe w Bukowinie Tatrzańskiej zaatakował Duńczyk Andreas Lorentz Kron, który samotnie minął linię mety. Drugie miejsce na etapie zajął Brytyjczyk Ethan Hayter, a trzecie Belg Ilan Van Wilder.

Zwycięzcą całego wyścigu okazał się Francuz Nicolas Prodhomme.Najlepszą drużyną ORLEN Wyścigu Narodów okazała się Belgia, która w klasyfikacji końcowej wyprzedziła Francję i Holandię. Nowym liderem rankingu UCI Nations Cup została Dania.Sponsorem Tytularnym wyścigu jest PKN ORLEN.