Grody już jutro!

W czwartkowy wieczór tradycyjne kryterium w Legnicy zainauguruje wyścig Szlakiem Grodów Piastowskich 2014. Jest to jedyny polski wyścig etapowy pierwszej kategorii, który w tym roku odbędzie się już po raz 49.

 

Nie licząc Tour de Pologne, wyścig Szlakiem Grodów Piastowskich można śmiało uznać za najbardziej prestiżową imprezę tego typu w Polsce. Do niedawna kat. 2.1 (wyścig etapowy pierwszej kategorii) posiadał jeszcze Małopolski Wyścig Górski, lecz aktualnie jedynie Grody zaliczają się do tej prestiżowej klasy wyścigów. Wyścig ten zagości nawet na antenach publicznej telewizji, co mówi samo za siebie. To wyjątkowe kolarskie święto nie tylko dla mieszkańców Dolnego Śląska. 

Zasadniczo Grody składają się z trzech etapów, ponieważ czwartkowe preludium w postaci wieczornego kryterium ulicami Legnicy nie wlicza się do klasyfikacji generalnej. Kryterium natomiast wyłoni posiadaczy koszulek poszczególnych klasyfikacji, w których zawodnicy wyruszą na trasę piątkowego etapu.

I etap rozegrany zostanie 9 maja na trasie ze Świdnicy do Dzierżoniowa. Trasa 1. etapu liczyć będzie 156,7 km i stanowi bezsprzecznie najcięższy etap wyścigu. Profil etapu posiada typowo górską charakterystykę. Rozlokowano na niej aż 7 górskich premii, z czego aż 5 stanowią premie 1. kategorii. Dwukrotnie kolarzom przyjdzie pokonać przełęcz Walimską (756 m. n.p.m.) oraz raz wjadą na przełęcz Jugowską (810 m. n.p.m.). Etap ten wyłonić może kandydatów do zwycięstwa w klasyfikacji końcowej wyścigu.

Dzień później, w sobotę 10 maja, kolarze będą walczyć na 2. etapie ze Złotoryi do Polkowic, a do pokonania będą mieli 161,7 km. Etap w porównaniu do dnia poprzedniego jest płaski (jedynie dwie górskie premie 2. kategorii), a jego końcówka będzie polem do popisu dla sprinterów. Tutaj za faworyta uznać można Konrada Dąbkowskiego (ActiveJet), który popis umiejętności sprinterskich dał na etapówce Hellena Tour. 

11 maja natomiast rozegrana zostanie jazda indywidualna na czas, która nada ostateczny kształt generalce i wyłoni zwycięzcę całego wyścigu. Etap wystartuje w Polkowicach i tam też po pokonaniu 30,2 km kolarze będą finiszować.

Na trasach tegorocznych Grodów Piastowskich zobaczymy 16 grup: CCC Polsat Polkowice, Christina Watches – Kuma, ActiveJet Team, Bauknecht - Author, BDC Marcpol, Vini Fantini Nippo, Etixx, Wibatech Fuji Żory, Mexller, Team Stölting, Meridiana Kamen Team, Team Dukla Praha, Tirol Cycling Team, Reprezentacja Polski, Dukla Trencin Trek, Reprezentacja Białorusi.

W zeszłym roku zwycięstwo w generalce Grodów padło łupem Czecha Jana Barty (NetApp Endura), natomiast za Bartą uplasowała się gromada kolarzy z CCC Polsat Polkowice: kolejno Rebellin, Taciak i Rutkiewicz. W tym roku jednak grupa NetApp Endura na starcie Grodów się nie pojawi, a CCC Polsat Polkowice wystawiając bardzo mocny skład, zapowiada, że walczyć będzie jedynie o zwycięstwo. 

Poza kolarzami CCC Polsat Polkowice wśród kolarzy, mogących walczyć o czołowe lokaty znajdują się: Stefan Schumacher (Christina Watches Kuma), Paweł Brylowski i Łukasz Bodnar (ActiveJet Team), Jiri Polnicky i Paweł Cieślik (Bauknecht Author), Kamil Gradek (BDC MarcPol),  Grega Bole (Vini Fantini Nippo), Łukasz Wiśniowski (Etixx Ihned), Mariusz Witecki (Mexller), Wojciech Hacecky i Milan Kadlec (Dukla Praha), Patryk Stosz i Andrzej Bartkiewicz (Rep. Polski U23).

Podobne artykuły