WSiO: Forke bierze etap, Popkow wyścig

24. Wyścig Solidarności i Olimpijczyków 2013, 2.1; BGŻ Pro Liga, 26-29.06.2013, etap 4.: Jaworzno - Kielce (193,1 km)

Sebastian Forke (NSP Ghost) wygrał w Łodzi ostatni etap Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków. Drugie miejsce zajął jego kolega z ekipy, Tino Thomel, a trzeci finiszował Grzegorz Stępniak (CCC Polsat Polkowice). W klasyfikacji generalnej imprezy triumfował Witalij Popkow (ISD Continental).

Sebastian Forke (NSP Ghost) wygrał w Łodzi ostatni etap Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków. Drugie miejsce zajął jego kolega z ekipy, Tino Thomel, a trzeci finiszował Grzegorz Stępniak (CCC Polsat Polkowice). W klasyfikacji generalnej imprezy triumfował Witalij Popkow (ISD Continental).Dzisiejszy, 193-kilometrowy odcinek poprowadził kolarzy z Radomska do Łodzi. Płaski odcinek rozgrywany był w zawrotnym tempie. Dzięki sprzyjającemu wiatrowi i dobrym warunkom pogodowym średnia prędkość wyniosła aż 47km/h! Przez większą część etapu tempo w grupie zasadnicznej nadawała ISD Continental. Ekipa lidera wyścigu, Witalija Popkowa, nie pozwoliła sobie na dłuższe odpuszczenie jakiegokolwiek odjazdu, szczególnie z kolarzami mogącymi zagrozić Popkowowi. W pracy na czele ukraińską ekipę wspomagali krajanie z grupy Kolss, którzy także intensywnie pracowali na czele.

Do ataków przystępowało wielu kolarzy. Wśród nich znaleźli się m.in. Damian Fornalski (TC Chrobry Lasocki Głogów), Mateusz Komar (BDC MarcPol Team) czy Sergeii Lagkuti (Kolss Cycling Team). Później szczęścia próbowali także Ovechkin (Rusvelo), Kristjan Fajt (Adria Mobil), Denys Kostyuk (Kolss Cycling Team) czy też Jiri Polnicky (Bauknecht-Author) i Robert Radosz (BDC Bike). Po 95-kilometrach uformowała się większa, 7-osobowa ucieczka w składzie: Adrian Honkisz (CCC Polsat Polkowice), Tomas Danacik (Bauknecht Author), Artunduaga Quintero (Colombia), Oleksandr Prevar (Kolss Cycling Team), Mateusz Komar i Piotr Kirpsza (BDC MarcPol Team) oraz Wojciech Skarżyński (Las Vegas Power Energy Drink).

Wytrwała praca obydwu ekip, ISD Continental i Kolls, doprowadziła jednak po raz kolejny do finiszu z peletonu, w którym brała udział duża grupa kolarzy. Po zwycięstwo w centrum Łodzi sięgnął Sebastian Forke (NSP Ghost). Drugi na metę wpadł jego kolega z ekipy, Tino Thomel, a trzeci finiszował Grzegorz Stępniak (CCC Polsat Polkowice). Wyścig padł łupem Witalij Popkow (ISD Continental), który wygrał pierwszy etap tegorocznego Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków. W klasyfikacji generalnej wyprzedził on o blisko 2 minuty Jirego Hudecka (Bauknecht Author) oraz Stefana Schafera (NSP Ghost). Popkow jest znanym polskiej publiczności kolarzem. W ubiegłym roku startował w Wyścigu Solidarności i wygrał ostatni etap. Zwycięzca dzisiejszego etapu z kolei, czyli Sebastian Forke, 3 lata temu wygrał wszystkie cztery etapy Wyścigu Dookoła Mazowsza.

24. Wyścig Solidarności i Olimpijczyków był już jedenastą imprezą z kalendarza BGŻ Proligi. Liderem klasyfikacji jest aktualnie Mateusz Taciak (CCC Polsat Polkowice), który przesunął się na pierwsze miejsce po niedawnej dyskwalifikacji jego drużynowego kolegi, Marka Rutkiewicza. Do czasu wyjaśnienia sprawy popularny "Rutek" nie figuruje w klasyfikacji BGŻ Pro Ligi. Drugie miejsce zajmuje Łukasz Bodnar (Bank BGŻ), który ostatnio popisał się dobrą formą poprzez wygraną w Małopolskim Wyścigu Górskim i brązowy medal w Mistrzostwach Polski.

Nastęnym wyścigiem w cyklu BGŻ Pro Ligi będzie etapówka Dookoła Mazowsza, która rozpoczyna się 23. lipca.