SzGP: Czasówka dla Barty

48. Wyścig Szlakiem Grodów Piastowskich, 3-5.05.2013, BGŻ Pro Liga

Jan Barta (NetApp Endura) zwyciężył w wyścigu indywidualnej jazdy na czas i został nowym liderem wyścigu. Czech pokonał Stefana Schumachera (Christina Watches - Onfone) oraz Svena Forbergera (Team NSP Ghost).

Jan Barta (NetApp Endura) zwyciężył w wyścigu indywidualnej jazdy na czas i został nowym liderem wyścigu. Czech pokonał Stefana Schumachera (Christina Watches - Onfone) oraz Svena Forbergera (Team NSP Ghost).30,2-kilometrowa czasówka rozgrywana była wokół Polkowic, a start i meta indywidualnej walki z czasem usytuowane było na polkowickim rynku. Warto dodać, że do startu w dzisiejszej próbie przystąpiło zaledwie 101 zawodników ze stawki 131 kolarzy startujących do pierwszego etapu. Powodem wycofania się tak licznej części peletonu były bardzo trudne warunki pogodowe w dolnośląskich górach. Deszcz, mgła i niska temperatura wykluczyły z dalszej rywalizacji aż 30 osób.

Dzisiejszy etap rozgrywany był już w lepszych warunkach. Sama trasa była płaska, ale tutaj karty rozdawał wiatr oraz czysta siła fizyczna poszczególnych zawodników.

Najlepszy czas na 30,2-kilometrowym dystansie osiągnął Jan Barta (NetApp Endura). Czech wczoraj zameldował się na czwartym miejscu przyjeżdżając w sześcioosobowej, czołowej grupce. Dzisiaj okazał się niezwyciężony, przejeżdżając dystans ze średnią prędkością 47,17km/h. Pokonał on o sześć sekund jednego ze specjalistów w tej dyscyplinie, eks dopera Stefana Schumachera (Christina Watches - Onfone). Trzeci w tabeli znalazł się Sven Forberger (Team NSP Ghost). Polacy znaleźli się więc poza podium - czwarty był Adrian Kurek (CCC Polsat Polkowice).

Davide Rebellin na trasie sobotniej czasówki

Barta swoim dzisiejszym występem zafundował sobie jednocześnie koszulkę lidera w klasyfikacji generalnej wyścigu. Obecnie wyprzedza on, piątego w dzisiejszej próbie, Mateusza Taciaka (CCC Polsat Polkowice) o 18 sekund. Trzecie miejsce w generalce zajmuje Davide Rebellin (CCC Polsat Polkowice), zwycięzca wczorajszego etapu, który w Polkowicach wykręcił siódmy czas.

Dzisiaj rozgrywany jest także trzeci etap wyścigu, 96-kilometrowy odcinek, również ze startem i metą w Polkowicach. Miasto jest jednocześnie siedzibą sponsora zespołu CCC Polsat Polkowice, który z pewnością będzie chciał pokazać się z jak najlepszej strony.