GdS: 5.miejsce i koszulka górala dla Niemca

28. Giro di Sardegna (23-27.02.2010, 2.1, Włochy), etap 1. Olbia - Bornova, 144.2km

Przemysław Niemiec (Miche - Silver Cross) zajął piąte miejsce na pierwszym etapie Giro di Sardegna. Zwycięzcą został Francesco Gavazzi (Lampre), który objął także prowadzenie w klasyfikacji generalnej włoskiego wyścigu.<br />

Profil pierwszego etapu włoskiej etapówki nie był bardzo wymagający, jednak kolarze musieli pokonać kilka krótkich, acz sztywnych podjazdów, w tym jeden na kilkaset metrów do mety.

Kolarze korzystali z dobrej pogody, jaka przywitała ich na Sardynii, a kibice, tradycyjnie już, mogli oglądać ucieczkę, jadącą przed peletonem. Didac Ortega (Acqua & Sapone), Simon Clarke (ISD – Neri), Freddy Bichot (Bbox Bouygues Telecom), Jairus Ermeti (De Rosa - Stac Plastic) i Leonardo Giordani (Ceramica Flaminia), uciekając przed peletonem już po dwudziestu kilometrach jazdy zyskali przewagę ponad czterech minut, jednak to było najwięcej, na co pozwolił im peleton i mimo to nie dane im było walczyć o zwycięstwo, gdyż ekipa Liquigas Doimo mocno pracowała na czele, by skasować ucieczkę.

Na 30km do mety, na podjeździe pod Monte Rasu uciekinierzy zostali doścignięci, a wysokie tempo w peletonie uniemożliwiało kolejne ataki. Najszybszy na szczycie wzniesienia 1. kategorii był Przemysław Niemiec, który dzięki zdobytym punktom objął prowadzenie w klasyfikacji na najlepszego górala.

Potem jednak do głosu doszli sprinterzy, choć i tu Niemiec zaprezentował się bardzo dobrze. Na finiszu w najlepszej pozycji wydawała się być ekipa ISD – Neri, którzy na ostatnich metrach mieli dwóch swoich kolarzy - Oscara Gatto i Giovanniego Visconti, jednak ubiegł ich Francesco Gavazzi (Lampre), wyskakując na czoło tuż przed kreską. Bardzo dobrze na prowadzącym lekko pod górkę finiszu odnalazł się też Niemiec, który finiszował na piątej pozycji i taką lokatę zajmuję w klasyfikacji generalnej. Warto też dodać, że Niemiec to jedyny kolarz spoza Włoch, który finiszował w pierwszej dziesiątce. Drugi z Polaków w tym wyścigu, Jarosław Dąbrowski (Amore & Vita – Conad) był 30.