Albert najszybszy w Oostmalle

Gazet van Antwerpen #8 (19.02.2012, C1, Oostmalle)

Pierwsze zwycięstwo w tęczowej koszulce Mistrza Świata odniósł Niels Albert (BKCP Powerplus), wygrywając wyścig z serii GvA w Oostmalle. Zwycięzcą tegorocznej serii wyścigów Gazet van Antwerpen, zajmując trzecie miejsce w ostatnim wyścigu, został Kevin Pauwels (Sunweb Revor).

Dla Pauwelsa jest to już drugie w tym sezonie zwycięstwo w jednej z trzech najważniejszych serii. Wcześniej kolarz Sunweb Revor zapewnił sobie triumf w Pucharze Świata, notując najlepszy sezon w swojej dotychczasowej karierze.

Albertowi, z kolei, udało się odnieść pierwsze zwycięstwo po Mistrzostwach Świata, które wygrał trzy tygodnie temu. Do tej pory kolarz BKCP Powerplus nie mógł pokonać rywali lub miał pecha, który uniemożliwiał mu zwycięstwo.

Tradycyjnie już początek należał do Klaasa Vantornouta (Sunweb Revor), który zaatakował po starcie i przygotował miejsce pod atak swojego lidera, Pauwelsa. Ten już pod koniec pierwszego okrążenia odjechał od peletonu i samotnie minął linię mety. W pościg za nim ruszył Zdenek Stybar (Omega Pharma-Quick Step), a za jego plecami utworzyła się grupa pościgowa, w której byli Albert, Tom Meeusen (Telenet-FIdea), a jeszcze dalej grupę prowadził Sven Nys (Landbouwkrediet).

Pod koniec drugiego okrążenia Stybar dołączył do Pauwelsa i ta dwójka miała 15 sekund przewagi nad pościgiem, który jednak zbliżał się do dwójki liderów. Dwa okrążenia dalej po skutecznym pościgu Albert zdołał dogonić czołówkę, natomiast Nys, który zmagał się z problemami technicznymi, spadł do dalszej grupki pościgowej.

W połowie wyścigu czołowa trójka miała już prawie pół minuty przewagi nad kilkuosobową grupą pościgową, w której byli m.in. Nys, Meeusen, Rob Peeters (Telenet-Fidea), Sven Vanthourenhout (Landbouwkrediet) i Vantornout. Wtedy już zaczęły się ataki czołówki, po mocniejszym pociągnięciu Pawuelsa problemy miał Albert, potem atakował Stybar, ale szybko znów jechali razem. Po kilku kolejnych atakach to Albert zdołał zyskać niewielką przewagę i przedostatnie okrążenie rozpoczynał kilka sekund przewagi nad Pauwelsem i Stybarem.

Czech szybko zostawił Pauwelsa i samotnie ruszył w pościg za uciekającym Mistrzem Świata. Nie mógł jednak dogonić Alberta, który na śliskiej i mokrej trasie jechał mocno i pewnie, rozpoczynając ostatnie okrążenie miał już ponad 10 sekund przewagi nad Stybarem i kolejne 5 nad Pauwelsem. Prowadzenie kolarza BKCP Powerplus było bezpieczne i Belg mógł się cieszyć ze zwycięstwa na ostatniej prostej. 15 sekund za nim na metę przyjechał Stybar, a kolejne 9 Pauwels, który był już pewien zwycięstwa w klasyfikacji generalnej Gazet van Antwerpen. Czwarte miejsce zajął Nys, który w końcówce wyskoczył z grupy pościgowej i finiszował 46 sekund za zwycięzcą. Grupę pościgową, kilka sekund później, na metę przyprowadził Meeusen.

W klasyfikacji generalnej Pauwels zdobył łącznie 176 punktów i wypracował sobie 10 punktów przewagi nad Stybarem i aż 35 nad Nysem. Kolarz Landbouwkrediet po raz pierwszy od 2005 roku nie został zwycięzcą całej serii GvA.

Mariusz Gil (Baboco Revor) w Oostmalle nie startował. W klasyfikacji generalnej Polak zajął 18. miejsce, spadając po ostatniej edycji z 15.