Paweł Szczepaniak trzeci!

MŚ w przełajach: wyścig młodzieżowcow

Paweł Szczepaniak zajął trzecie miejsce w wyścigu młodzieżowców podczas MŚ w przełajach. Równie dobre, 10. miejsce zajął drugi z naszych reprezentantów, Marek Konwa. Zwyciężył faworyt, Niemiec Philipp Walsleben.

Wyścig rozpoczął się od ofensywy Francuzów. Tuż po starcie nadali oni mocne tempo, co znacznie rozciągnęło peleton. W czołówce zdołali utrzymać się Paweł Szczepaniak i Marek Konwa, którzy jechali bardzo czujnie, w okolicach 6. i 10. miejsca. W połowie okrążenia niewielką przewagę zyskał Francuz Arnaud Jouffroy, jednak chwilę później wszyscy znów jechali razem, a przez moment stawce przewodził Paweł Szczepaniak.

Na drugim okrążeniu Paweł Szczepaniak nadal jechał w czołowej grupie. Na technicznym odcinku trasy odskoczyli Walsleben oraz dwaj Francuzi, Juffroy oraz Duval. Zyskali oni kilkanaście metrów przewagi nad grupką pościgową, w której jechali Polacy, jednak pod koniec okrążenia, na asfaltowym odcinku, kilka grup połączyło się, tworząc peleton około 25 kolarzy.

Trzecie okrążenie niewiele zmieniło obraz rywalizacji. Kilku kolarzy próbowało atakować, jednak ostatecznie, podobnie jak na wcześniejszym okrążeniu, wszystkie grupy połączyły się tuż przed końcem okrążenia. Bardzo widoczny był Paweł Szczepaniak, który cały czas jechał z przodu grupki.

Polak był tego dnia bardzo dobrze dysponowany, jednak dał się wyprzedzić kilku kolarzom na wąskim, technicznym odcinku trasy i mogło mieć to wpływ na losy dalszej rywalizacji. Pod koniec czwartego okrążenia odskoczył Walsleben. Niemiec zyskał kilka sekund przewagi, a żaden z rywali nie był chętny do gonienia go.

Rozpoczynając piąte okrążenie druga grupka, w której było pięciu kolarzy, w tym Szczepaniak, traciła do Walslebena 5 sekund, natomiast kolejne kilka sekund za nimi jechała grupa w której był Marek Konwa. Niemiec stopniowo powiększał swoją przewagę, natomiast tempo w grupie pościgowej głównie nadawali Francuzi oraz Szczepaniak, jednak nie mogli oni zbliżyć się do znakomicie dysponowanego Niemca.

Jego przewaga wzrosła do 18 sekund na początku szóstego okrążenia. Goniące go grupki połączyły się, a Polacy spadli niestety na dalsze miejsca. Dodatkowo na jednym z podjazdów kłopoty miał Szczepaniak, co kosztowało go utratę kolejnych pozycji. W połowie przedostatniego okrążenia z tej grupy zaatakowali Włoch Cristian Cominelli oraz reprezentant Belgii, Quentin Bertholet. W pewnym momencie ich przewaga wynosiła 10 sekund nad rywalami.

Ostatnie okrążenie Walsleben rozpoczynał z 25-sekundową przewagą nad rywalami. Za jego plecami natomiast trwała zacięta walka o pozostałe miejsca na podium. Gdy wydawało się, że Belg i Włoch między sobą rozegrają walkę o 2 miejsce, niespodziewanie zdołali do nich doskoczyć Niemiec Christoph Pfingsten i Szczepaniak.
Niezagrożony Walsleben samotnie minął linię mety, celebrując swoje zwycięstwo. Za jego plecami z kolei trwała zażarta walka o drugie miejsce.

Na finiszu z czteroosobowej grupki najlepszy okazał się Pfingsten, który zaledwie o kilkanaście centymetrów wyprzedził aktualnego Mistrza Polski elity, dla którego trzecie miejsce jest ogromnym sukcesem. Równie dobrze spisał się Marek Konwa, który w swoim pierwszym roku startów w młodzieżowcach zajął 10 miejsce. Kolejny z naszych reprezentantów, Sylwester Janiszewski zajął 26. miejsce, ze stratą 1.35 do zwycięzcy. Kacper Szczepaniak był 40., a Tomasz Repiński 46.