BB Trofee: Nys wraca na szczyt

Bpost Bank Trofee #5 (27.12.2013, C1, Loenhout, Belgia)

Po znakomitej jeździe w błocie Sven Nys (Crelan KDL) zwyciężył w dzisiejszym wyścigu w Loenhout, zaliczanym do serii Bpost Bank Trofee, i umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej cyklu.

Nys finiszował z dużą przewagą nad Robem Peetersem (Telenet-Fidea), który na ostatnim okrążeniu, wraz z Nielsem Albertem (BKCP Powerplus), próbował gonić atakującego Mistrza Świata. Obaj goniący byli jednak bez szans w starciu z Nysem, który na błocie radził sobie najlepiej z całej stawki i po słabszym występie wczoraj w Zolder, znów przypominał Kanibala. Peeters minął linię mety 21 sekund za Nysem, wygrywając sprinterski pojedynek z Albertem o drugie miejsce. Kolarz BKCP Powerplus, z kolei, choć miał bardzo dobry początek wyścigu, to jednak w końcówce nie był w stanie odeprzeć ataku najpierw Nysa, a potem sprintu Peetersa. Ostatecznie na mecie zameldował się ze stratą 24 sekund do zwycięzcy, a jego strata w klasyfikacji generalnej wzrosła do 1.35. Czwarte miejsce, ze stratą 43 sekund, zajął Klaas Vantornout (Sunweb Napoleon Games), trzeci kolarz klasyfikacji generalnej, który teraz do Nysa traci ponad 3 minuty.

W Loenhout na starcie pojawił się znów Zdenek Stybar (Omega Pharma-Quick Step), który wczoraj był jedną z głównych postaci w wyścigu Pucharu Świata. Dziś także Czech należał do czołówki, choć na trudnej, błotnistej trasie, nie miał już takiej siły przebicia, jak choćby Nys. Stybar cały czas plasował się blisko czoła wyścigu, jednak nie walczył o podium – ostatecznie kolega Michała Kwiatkowskiego z ekipy uplasował się na 5. miejscu, tracąc do Nysa 48 sekund.