PŚ XC: Bardzo dobra jazda Konwy

Marek Konwa (Milka Superior MTB Racing Team) zajął 16. miejsce w wyścigu Pucharu Świata XC w Val d'Isere. Triumfował Nino Schurter (Scott Swisspower) oraz Gunn-Rita Dahle Flesjaa (Multivan Merida).

Wyścig z cyklu Pucharu Świata XC, który rozgrywany był we francuskim Val d'Isere, był próbą generalną przed Igrzyskami Olimpijskimi, jednak wielu faworytów nie pojechało na maksimum swoich możliwości, chcąc zapewne oszczędzać siły na wyścig w Londynie. Jednak mimo prowadzenia w klasyfikacji Pucharu Świata i zbliżających się Igrzysk, Nino Schurter pokazał rywalom, że jego forma jest bardzo wysoka i będzie głównym faworytem do walki o złoto. Szwajcar znajdował się w czołówce od samego startu, rywalizując przez większą część wyścigu z Marco Aurelio Fontaną (Cannondale Factory Racing), a w końcówce odjeżdżając rywalowi. Schurter na metę wjechał z przewagą 13 sekund przed Lukasem Fluckigerem (Trek World Racing), który jeszcze wyprzedził Fontanę. Znakomicie spisał się Marek Konwa (Milka Superior MTB Racing Team), który zajął w wyścigu 16. miejsce, będąc przy tym najlepszym młodzieżowcem w stawce. Drugi z Polaków, który wystartuje na Igrzyskach Olimpijskich, Piotr Brzózka (JBG2 Professional MTB Team), był 54.

Schurter pewnie zwyciężył w klasyfikacji generalnej PŚ, wyprzedzając dwóch kolarzy Specialized Racing, Burry Standera i Jaroslava Kulhavego.

Z kolei, w wyścigu elity kobiet, ponownie triumfowała Gunn-Rita Dahle Flesjaa, która odniosła w tym sezonie już drugie zwycięstwo w wyścigu PŚ i wysłała rywalkom jasny sygnał, że będzie jedną z faworytek do medalu w Londynie. Norweżka na mecie pokonała zdecydowanie, bo aż o 46 sekund, Julie Bresset (BH Suntour) i o ponad minutę Annie Last (Milka Brentjens MTB Racing Team). Jedyna Polka w stawce, Aleksandra Dawidowicz (CCC Polkowice), była 16. Dawidowicz, podobnie jak Gorycka, która we Francji nie startowała, będą ścigać się w wyścigu XC na IO w Londynie.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata kobiet triumfowała dziewiąta we Francji Catherine Pendrel (Luna Pro Team). Druga była Dahle Flesjaa, a trzecia Katerina Nash (Luna Pro Team).