PŚ: Domowe zwycięstwo Absalona

Puchar Świata XC #4 (18-20.05.2012, CDM, La Bresse, Francja)

Julien Absalon (Orbea) wygrał zawody Pucharu Świata XC w La Bresse. Francuz stoczył zacięty pojedynek ze Szwajcarami i Jarosławem Kulhavym (Specialized Racing), który ostatecznie zajął drugie miejsce.

Absalon ścigał się praktycznie na własnym terenie. Francuz brał czynny udział w tworzeniu trasy, a mieszka zaledwie 10 kilometrów od trasy dzisiejszego wyścigu. Kolarz Orbea mógł liczyć na doping licznie zgromadzonej publiczności atut ten wykorzystał.

Niemalże od startu Absalon plasował się w czołówce. Po rozpoczęciu tempo nadawał Marco Aurelio Fontana (Cannondale Factory Team), ale Włoch miał pecha, bo szybko przebił oponę i musiał wycofać się z dalszej rywalizacji. Tego dnia defekty miały spory wpływ na losy wyścigu - problemy techniczne mieli m.in Burry Stander (Specialized Racing) czy Manuel Fumic (Cannondale Factory Racing). Absalon na czoło wyścigu wyszedł na drugim okrążeniu, kiedy to odjechał rywalom na jednym z technicznych zjazdów, zyskując niewielką przewagę nad Florianem Vogelem (Scott Swisspower) i Moritzem Milatzem (BMC Racing Team), który potem jednak wycofał się z rywalizacji, także z powodu defektu. Absalon jechał wtedy samotnie na prowadzeniu, a za nim utworzyła się grupa pościgowa Szwajcarów - Vogel, Ralph Naef (Multivan Merida) i Fabian Giger (Rabobank Giant). Za nimi jechał Kulhavy, ale różnice w czołówce były zaledwie kilkunastosekundowe.

Na czwartej rundzie w pościg za liderem ruszył Naef i nie tylko zdołał dogonić Absalona, ale objął też prowadzenie. Absalon jednak trzymał się blisko rywala i na kolejnej, przedostatniej rundzie, zdecydowanie przyspieszył na wzniesieniu, znów zyskując przewagę. Ostatnie okrążenie rozpoczynał z przewagą 10 sekund nad Naefem, którego, z kolei, szybko wyprzedził Kulhavy, który z okrążenia na okrążenie jechał coraz lepiej i odrabiał straty. Gdy Czech był już blisko Francuza, ten na ostatnim zjeździe zaliczył upadek, co nieomal kosztowało go zwycięstwo - podobnie jak Katerinę Nash w wyścigu kobiet. Absalon jednak szybko się pozbierał i zachował minimalną przewagę - na mecie zameldował się 7 sekund przed Kulhavym. Trzecie miejsce, już ze stratą 40 sekund, zajął Naef.

Najwyżej z Polaków uplasował się Marek Konwa (Milka Superior MTB Racing Team), który był 28, najwyżej z kolarzy do lat 23. 51. był Marek Galiński (JBG2 Professional MTB Racing Team), 58. Piotr Brzózka (JBG2 Professional MTB Racing Team), a 90. Dariusz Batek (CCC Polsat).