Udany start Polaków w Holandii

Maja Włoszczowska (CCC Polkowice) zajęła trzecie, a Marek Galiński (JBG2 Professional MTB Team) 11. miejsce w rozegranym w holenderskim Gieten wyścigu Hondsrug Classic.

Maja Włoszczowska (CCC Polkowice) zajęła trzecie, a Marek Galiński (JBG2 Professional MTB Team) 11. miejsce w rozegranym w holenderskim Gieten wyścigu Hondsrug Classic. Mający 1. kategorię UCI wyścig XC w holenderskim Gieten, które słynie z rozgrywanych tam wyścigów przełajowych, tym razem przyciągnęło na start ścisłą czołówkę holenderskiego i belgijskiego MTB. Po raz kolejny o punkty do kwalifikacji olimpijskich walczyli też Polacy. Do Gieten pojechali kolarze JBG2 Professional MTB Team i zawodniczki CCC Polkowice.

Wyścig o długości 55,4 kilometrów, rozgrywany był na dwóch dużych rundach, w zróżnicowanym terenie – wśród lasów i łąk, brzegiem jeziora. Płaska trasa sprawiła jednak, że tempo od startu było bardzo szybkie. Po starcie peleton mocno się rozciągnął, ale bardzo czujnie jechał Marek Galiński (JBG2 Professional MTB Team), który plasował się na czwartej pozycji, nieco dalej jechał jego kolega klubowy, Piotr Brzózka. Przez kolejne kilometry grupa zasadnicza mocno się porwała i na czele utworzyła się kilkunastoosobowa grupka, w której oprócz dwójki Polaków byli także m.in. Bart Brentjens, Jelmer Pietersma i Tim Wynants (Milka Trek MTB Racing Team), Fabian Giger, Emil Lindgren i Henk Jaap Moorlag (Rabobank Giant Offroad Team). W samej końcówce od rywali odłączyli się Bas Peters (Merida-Combee), Giger, i Kevin Van Hoovels (Versluys-Evenza) i między sobą stoczyli sprinterski pojedynek o zwycięstwo. Najszybszy okazał się Van Hoovels, przed Gigerem i Petersem. Na 12. miejscu Open i 11. w kategorii elity na mecie zameldował się Marek Galinśki, tracąc do zwycięzcy półtorej minuty, natomiast 15. open i 14. w Elicie był Piotr Brzózka, finiszując tuż za Bartem Brentjensem.

63. miejsce Open, i 3. w elicie kobiet zajęła Maja Włoszczowska (CCC Polkowice). Była Mistrzyni Świata do mety dojechała razem z Laurą Turpijn (Merida-Combee) i Anne Terpstrą (MPL-Specialized), jednak w bezpośrednim pojedynku na mecie musiała uznać wyższość obu rywalek. 8. Miejsce wśród kobiet zajęła Aleksandra Dawidowicz (CCC Polkowice) a tuż za nią uplasowała się Magdalena Sadłecka (CCC Polkowice).