Obcokrajowcy rządzą na prologu

5. MTB Challenge (18-25.07.2009, Polska/Czechy), prolog, Nachod, 9,8km

Belgowie Wouter Cleppe i Ken Van den Bulke (Team L.A.S RavX) oraz Czech Mireek Hornych w kategorii solo wygrali prolog 5. MTB Challenge. Na rozpoczęcie tegorocznej edycji zawodnicy do pokonania mieli zaledwie 9,8km, jednak aż 499 metrów przewyższenia!<br />

Belgowie Wouter Cleppe i Ken Van den Bulke (Team L.A.S – RavX) oraz Czech Mireek Hornych w kategorii solo wygrali prolog 5. MTB Challenge. Na rozpoczęcie tegorocznej edycji zawodnicy do pokonania mieli zaledwie 9,8km, jednak aż 499 metrów przewyższenia!

Na krótkim, ale morderczym wręcz prologu kolarze Team L.A.S – RavX uzyskali najlepszy czas – 0:33:23.5 i zdecydowanie, bo o ponad 3 minuty, wyprzedzili drugich na mecie, Krisa de Nef i Woutera Wuilmusa z teamu Saeco. Trzecie miejsce zajęli Polacy – Ernest Kurowski i Grzegorz Tomasiak (Plannja Racing Team), którzy stracili do zwycięzców pond 4 minuty, jednak plasując się na najniższym stopniu podium wywalczyli także 5 sekund bonifikaty.

Jazdę zdecydowanie utrudniał, a czasem wręcz uniemożliwiał mocny deszcz, który z czasem przerodził się w ulewę. To z kolei zaowocowało to wszechobecnym praktycznie błotem. Organizatorzy rozważali nawet odwołanie prologu, jednak ostatecznie zdecydowano się rozegrać wyścig, nie zważając na deszcz.

W kategorii solo triumfował Czech Hornych (Sportchallenge.cz). Tutaj jednak przewaga była nieznaczna, minimalna wręcz. Hornych wyprzedził Pawła Urbańczyka (Twomark Cannondale Antyradio Team) zaledwie o 1.7 sekundy, jednak dzięki 20 sekundom bonifikaty czasowej wyprzedza Polaka o ponad 10 sekund. Ta dwójka zdecydowanie pokonała rywali – różnica pomiędzy nimi, a trzecim na mecie, Dariuszem Porosiem z MTB VOTUM TEAM WROCŁAW wyniosła już prawie minutę. Poroś i Urbańczyk byli jedynymi Polakami w pierwszej dziesiątce wyścigu. W rywalizacji kobiet, w której startują trzy zawodniczki, zwyciężyła Niemka Gwenda Rüsing, która zajęła 30. miejsce Open.

Team:

Man:

1 Team L.A.S - RavX [BEL] (Wouter Cleppe, Ken Van den Bulke) 00:33:23.5 (bonifikata 20s)
2 Saeco [BEL] (Kris de Nef, Wuilmus Wouter) 00:36:46.1 (bonifikata 10s)
3 Plannja Racing Team [POL] (Kurowski Ernest, Tomasiak Grzegorz ) 00:37:29.9 (bonifikata 5 s)
4 Swat team 2 [POL](Swat Sebastian, Swat Sylwester) 00:37:58.0
5 Salaspils/Zirini [LAT](Kalverss Maris, Perkons Marcis) 00:40:00.3

Masters:
1 wędzone siodełka - geräucherte sättel [GER] (Szraucner Edward, Biewald Adam) 00:40:24.8