Przebudzenie w Houffalize

Puchar Świata XC#3 (03.05.2009, CDM, Houffalize, Belgia)

Naszym reprezentantkom w końcu udało się wskoczyć do pierwszej dziesiątki Pucharu Świata. Podczas trzeciej edycji, rozegranej w słynnym Houffalize, Maja Włoszczowska zajęła 8. miejsce, a Anna Szafraniec była 10. Wśród mężczyzn po raz kolejny wygrał Julien Absalon.

Naszym reprezentantkom w końcu udało się wskoczyć do pierwszej dziesiątki Pucharu Świata. Podczas trzeciej edycji, rozegranej w słynnym Houffalize, Maja Włoszczowska zajęła 8. miejsce, a Anna Szafraniec była 10. Wśród mężczyzn po raz kolejny wygrał Julien Absalon.Po nieco słabszych występach (oprócz 13. miejsca Szafraniec w Offenburgu) tym razem Polki pokazały, że wciąż stać ich na zajęcie czołowych lokat podczas wyścigów Pucharu Świata.

Na starcie w Houffalize stanęło ponad 100 zawodniczek, w tym cztery nasze reprezentantki – Maja Włoszczowska, Ola Dawidowicz i Anna Sadłecka (CCC Polkowice) oraz Anna Szafraniec (JBG2).

Panie do pokonania miały 3,5 rundy, każda o długości 7,4 km. Z początku na prowadzenie wyszła Margarita Fullana (Massi), która narzuciła bardzo mocne tempo i odskoczyła od peletonu. Za nią utrzymywały się jedynie Marie Helene Premont oraz Chengyuan Ren. Włoszczowska i Szafraniec jechały z kolei pod koniec pierwszej dziesiątki, lecz mimo współpracy nie mogły dojść do rywalek. Z kolei Fullana postanowiła jeszcze bardziej podkręcić tempo i została sama na prowadzeniu. Za nią na ostatnich kilometrach jechała Catherine Pendrel, której strata nie była zbyt duża, bo kilkunastosekundowa, jednak Kanadyjka nie była w stanie doścignąć liderki.

Sytuacja pozostawała bez zmian i jako pierwsza na metę przyjechała Fullana, natomiast 14 sekund za nią Pendrel. Trzecia była Ren, a Maja Włoszczowska i Anna Szafraniec zajęły odpowiednio 8. i 10. Miejsce, tracąc ponad 3 i pół minuty do zwyciężczyni. Znakomicie pojechała także Aleksandra Dawidowicz (2. w kategorii do lat 23), która uplasowała się na 15. pozycji, ze stratą 5.20 do Fullany. Magdalena Sadłecka była 24. nieco ponad 7 minut za Hiszpanką.

W wyścigu mężczyzn, podobnie jak w ubiegłym tygodniu, najlepszy był Julien Absalon(Orbea). Francuz z początku jechał w grupce kilku kolarzy, w pierwszej dziesiątce. Po pierwszym okrążeniu prowadził Ralph Naf (Multivan Merida), który jechał razem z Jean Christophem Peraud, jednak Absalon z okrążenia na okrążenie zdawał się być coraz mocniejszy i przyspieszał. Na czwartym (z 5,5) Mistrz Olimpijski z Pekinu zaatakował, doścignął Nafa i wkrótce zostawił rywala. Samotnie zmierzał do mety, powiększając przewagę nad rywalami. Za nim w pościg ruszył jedynie Wolfram Kurschat, jednak Niemiec nie był w stanie doścignąć Absalona i taka też była pierwsza dwójka na mecie.

Francuz po raz kolejny udowodnił, że w stawce czołowych kolarzy XC jest jednym z najlepszych. Równie dobry wyścig pojechał Naf, który ostatecznie uplasował się na trzeciej pozycji, a jeszcze niedawno zmagał się z chorobą. Także Burry Stander, który startuje jeszcze w kategorii do lat 23 pokazał, ze już teraz może z powodzeniem walczyć z najlepszymi kolarzami Elity. W Houffalize zajął czwarte miejsce.

Polacy niestety nie zachwycili, choć znów mieli utrudnione zadanie. Startując z dalszych pozycji na trudnych technicznie zjazdach ciężko było ze środka stawki przebić się na czoło. Najlepszy z naszych reprezentantów ponownie był Marek Galiński (JBG2), który zajął 42.miejsce, tracąc do zwycięzcy 8.26. Dariusz Batek był 90. (strata 14.07), Kornel Osicki (JBG2) 121. (17.45). Rafał Hebisz stracił jedno okrążenie, a Adrian Brzózka (JBG2) nie ukończył wyścigu.