ME MTB: Włoszczowska ze srebrem

UEC

Maja Włoszczowska wywalczyła srebrny medal Mistrzostw Europy w maratonie MTB podczas wyścigu rozgrywanego we włoskim Spilimbergo. 9. miejsce wywalczyła druga z Polek, Michalina Ziółkowska.

Zwycięstwo wywalczyła Norweżka, Gunn-Rita Dahle Flesjaa, która na 104-kilometrowej trasie wyprzedziła Włoszczowską o zaledwie 24 sekundy, odjeżdżając Polce w samej końcówce. Trzecia na mecie, Arianne Lüthi (Team Spur), straciła do zwyciężczyni już ponad dziesięć minut. Ziółkowska, która była dziewiąta, na mecie zameldowała się po prawie 25 minutach od zwyciężczyni.

Michalina Ziółkowska (Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team):

Kolejny wielki wyścig za mną i unikalna okazja do konfrontacji z Mają Włoszczowską czy legendą kolarstwa MTB Gun Ritą Dahle Flesja. Mistrzostwa Europy w Maratonie MTB odbyły się we włoskim Spilimbergo na bardzo wymagające trasie, liczącej aż 104 km i ponad 3 tys przewyższeń. Udało mi się dotrzeć na metę na 9. pozycji ze stratą dwudziestu paru minut. Na początku wyścig mi się zupełnie nie układał i już na pierwszych kilometrach przytrafiły mi się niepotrzebne kraksy. Na szczęście z czasem na trasie czekały nas coraz dłuższe i bardziej selektywne podjazdy, co pozwoliło mi złapać w końcu swój rytm. Więcej kłopotów sprawiały mi bardzo trudne technicznie single, pełne kamieni i skał. Zmęczenie potęgował panujący upał, co przypłaciłam jeszcze jednym bolesnym upadkiem na jednym z takich zjazdów. Mimo wszystko utrzymałam tempo do końca i po 5,5 godzinach wyczerpana dotarłam do mety.

W wyścigu elity mężczyzn triumfował Aleksei Medvedev (A.S.D. Cicli Taddei), a 17. był Adrian Brzózka (JBG-2 Cryospace), natomiast wśród masterów drugie miejsce wywalczył Jacek Brzózka (JBG-2 Cryospace).

1 Gunn-Rita Dahle Flesjaa (Norwegia) 05:06:16 0