ME: Złoto Belomoiny i Vogela

UEC

Yana Belomoina (Ukraina) i Florian Vogel (Szwajcaria) wywalczyli we Włoszech tytuły Mistrzów Europy w Cross Country. Szósta w wyścigu elity kobiet była Katarzyna Solus-Miśkowicz, a wśród mężczyzn 16. był Marek Konwa. 3.41

Aktualna liderka Pucharu Świata, Belomoina, bez większych problemów pokonała rywalki w walce o tytuł Mistrzyni Europy i aż o trzy minuty pokonała Lindę Indergand (Szwajcaria). Dwa kolejne miejsca zajęły najbardziej doświadczone zawodniczki w stawce, Gunn-Rita Dahle Flesjaa (Norwegia) i Sabine Spitz (Niemcy). Szóste miejsce w wyścigu elity kobiet zajęła Katarzyna Solus-Miśkowicz, która do Belomoiny straciła prawie sześć minut. Druga z Polek, Aleksandra Podgórska, była 20., tracąc do zwyciężczyni 12 minut. W wyścigu nie startowała Maja Włoszczowska, która przed rozpoczęciem Mistrzostwa Europy doznała kontuzji i nie chcąc ryzykować zdrowia, zrezygnowała ze startu w sztafecie oraz wyścigu elity.

W wyścigu mężczyzn niemalże do ostatnich metrów o zwycięstwo walczyli Florian Vogel (Szwajcaria) i Julien Absalon (Francja), choć jeszcze na dwie rundy przed końcem prawie minutę przewagi miał inny z trójkolorowych, Stephane Tempier. Wspomniana dwójka jednak dzięki bardzo mocnej końcówce wysunęła się na czoło, a w połowie ostatniego okrążenia, które zadecydowało o podziale miejsc na podium, Vogel zostawił Absalona na jednym z podjazdów i zyskał kilka sekund przewagi, której nie oddał już na ostatnich metrach do mety. Francuz stracił 10 sekund do zwycięzcy, a trzeci na mecie, Manuel Fumic (Niemcy), był wolniejszy o 40 sekund. Najlepszy z Polaków, Marek Konwa, był 16. i stracił do Vogela 3.41, a Bartłomiej Wawak zajął 30. miejsce, ze stratą prawie 8 minut do Szwajcara. Maciej Jeziorski stracił do zwycięzcy 3 okrążenia.

10. miejsce wśród zawodniczek do lat 23 zajęła Marlena Droździok, 13. była Magdalena Zielińska, a Patrycja Piotrkowska 25. Gabriela Wojtyła nie ukończyła rywalizacji. Triumfowała Szwajcarka, Sina Frei. W wyścigu młodzieżowców 40. miejsce zajął Filip Helta. 48., ze stratą jednego okrążenia, był Marceli Bogusławski, a Jakub Zamroźniak nie ukończył rywalizacji. Zwyciężył reprezentant gospodarzy, Gioele Bertolini.