Konwa wygrywa etapówkę w Turcji

Bitlis MTB Race (20-22.04.2012, S2, Turcja)

Marek Konwa (Milka Superior MTB Racing Team) wygrał w Turcji trzyetapowy wyścig Bitlis MTB Race. Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej zajął Marek Galiński (JBG2 Professional MTB Team).<br />

Wyścig w Turcji składał się z trzech etapów - czasówki o długości 4,5km, 26-kilometrowego maratonu oraz kończącego zmagania wyścigu XC, rozgrywanego na 4,8 kilometrowej rundzie, którą kolarze pokonywali siedmiokrotnie.

Konwa prowadzenie w klasyfikacji generalnej objął już pierwszego dnia po krótkiej czasówce, składającej się z długiego podjazdu i krótkiego zjazdu do mety. Kolarz Milka Superior MTB Racing Team uzyskał najlepszy czas, o 17 sekund wyprzedzając Portugalczyka Davida Joao Rosę i o kolejne 4 Marka Galińskiego (JBG2 Professional MTB Team).

Drugiego dnia wyścigu kolarze rywalizowali na trasie point-to-point o długości 26 kilometrów. Po długim szutrowym zjeździe i kilku kolejnych kilometrach Konwa, wraz z Galińskim, zdołali oderwać się od rywali i między sobą rozegrali walkę na finiszu, gdzie lepszy okazał się Galiński. Wszyscy pozostali rywale Polaków stracili ponad 10 minut po zmyleniu trasy, dlatego też przed ostatnim dniem rywalizacji mogli być niemalże pewni podium.

Ostatniego dnia rozegrano wyścig XC, który przebiegał na podobnej trasie do tej, z czasówki. Konwa i Galiński od startu podążali za Portugalczykiem Rosą, a gdy teren zrobił się trudniejszy, po mocniejszym tempie Galińskiego dwójka Polaków odjechała od rywali i razem zmierzała do mety, powiększając swoją przewagę. Ostatecznie drugie zwycięstwo etapowe odniósł Galiński, finiszując kilkanaście metrów przed Konwą. Nasz najlepszy młodzieżowiec został jednak zwycięzcą wyścigu, notując 10 sekund przewagi nad Galińskim. Trzecie miejsce w generalce zajął Rosjanin Jewgienij Pechenin, który do Konwy stracił już prawie 14 minut.

Zwycięstwo Konwy i drugie miejsce Galińskiego dało Polsce kolejne 150 punktów do rankingu UCI. W rankingu mężczyzn Polacy zajmują obecnie 13. miejsce, co oznacza, że na wyścig XC do Londynu nasz kraj będzie mógł wysłać dwóch kolarzy.

1 Marek Konwa (Milka Superior MTB Racing Team) 2:37:52 80 (punktów UCI)