Skandia w Chodzieży

Skandia MTB Maraton Lang Team #1 Chodzież 26.04.2009

Podczas pierwszej edycji Skandii w Chodzieży wystartowało blisko 900 zawodniczek i zawodników z całej Polski. Taka liczba uczestników jest na Skandii rekordem. Na starcie nie zabrakło zawodników z czołówki polskiego maratonu, którzy przyjechali walczyć nie tylko o wysokie lokaty w cyklu, ale także o Puchar Polski.<br />

Maratonem w Chodzieży rozpoczęła się trzecia edycja Skandii, którą trzeba zaliczyć do bardzo udanych. Przede wszystkim bardzo ładna pogoda, po drugie wzrost liczby uczestników, a po trzecie ciekawie poprowadzona trasa lasami wokół Chodzieży. Słońce i wysoka temperatura w lasach oraz wiejący wiatr na odkrytych terenach pomiędzy jeziorami dała się we znaki wszystkim kolarzom. Nie jeden narzekał na odwodnienie lub łapiące skurcze. Tempo jazdy pomimo grząskiego piachu i w sumie ok. 1000 m w pionie nie było słabe, choć niektórzy twierdzili, że tym razem jechało się wolniej niż przed rokiem.

Na starcie stanęło 870 kolarzy. Dużo znanych nazwisk i mocnych zespołów. Na pewno na frekwencję w pewnym stopniu wpłynęła ranga zawodów w Chodzieży. Był to pierwszy tegoroczny Puchar Polski w maratonie MTB.

Z maratonu zadowolony był sam organizator Czesław Lang: „Jestem szczęśliwy. Przed dwoma laty razem ze Skandią zaczęliśmy organizować maratony MTB. W pierwszych uczestniczyło 300 osób, dziś prawie tysiąc. Impreza się rozwija. Myślę, że 2 maja w Białowieży wystartuje ponad tysiąc pasjonatów rowerów.

Na dystansie mini zwycięzca Dawid Branny, ukończył zawody po 39 minutach jazdy. Pierwszej kobiecie, Justynie Kowalczyk przejechanie najkrótszej trasy zajęło 1 godzinę i 19 minut. Na Medio pierwsze cztery miejsca zostały rozdane na finiszu. Panowie wpadali na metę jeden za drugim. Pomiędzy pierwszą czwórką były sekundowe różnice. Wygrał Tadeusz Korzeniewski przed Krzysztofem Drabikiem i Michałem Putzem. Wśród kobiet zwyciężyła Magda Hałajczak z 40 sekundową przewagą nad Karoliną Kozelą. Niespełna 3 minuty po pierwszej, na mecie zjawiała się Katarzyna Ebert, która zajęła trzecie miejsce.

Wśród kobiet na dystansie Grand Fondo pierwszą cześć maratonu prowadziła Sylwia Kapusta. Pod koniec pierwszej rundy, Annie Sadowskiej udało się dogonić Sylwię. Zawodniczki jechały ze sobą aż do momentu kiedy pod koniec trasy zaczęły się strome piaszczyste wzniesienia. Tam Sylwia uzyskała przewagę i do mety dojechała z prawie 40 sekundową przewagą nad Anią. Trzecie miejsce zajęła Justyna Frączek. Czwarta na mecie, Agnieszka Krok startująca z odległego sektora, dopiero pod koniec wyścigu wyprzedziła Anię Świrkowicz.

Jak wyglądała rywalizacja na Grand Fondo wśród mężczyzn relacjonuje Roman Pietruszka, zawodnik Vitesse Bergamont bikeWorld.pl, który dotarł na metę jako siódmy zawodnik: „Od startu do przodu mocne tempo narzucili zawodnicy DHL Author (Kaiser i Wiendlocha), a za nimi w pogoń ruszyli zawodnicy Corratec Team i Vitesse Bergamont bikeWorld.pl. Wysoka temperatura oraz trasa, na której trzeba było non stop pracować, spowodowały, że kilku zawodników z czołówki słono za to zapłaciło. Przekonał się o tym Bartek Janowski i Paweł Wiendlocha, którzy na początku nadawali ton czołówce ale z czasem zaczęli słabnąć i ostatecznie wyścig ukończyli odpowiednio na 8 i 11 miejscu open. Zwyciężył niezawodny Andrzej Kaiser. Zwycięstwo nie przyszło mu jednak łatwo, bo niewiele ponad minutę po nim na mecie pojawił się Bartosz Banach z Vitesse Bergamont bikeWorld.pl. Trzecie miejsce po emocjonującym finiszu wywalczył kolega klubowy Bartka, Alex Dorożała. Czwarty był Radosław Lonka z Corratec Team.

W klasyfikacji drużynowej, gdzie liczone są punkty 3 zawodników z teamu, z czego dwóch punktuje na Grand Forndo, a jeden na Medio, na razie triumfuje silny Corratec Team, któremu po piętach depcze Vitresse Bergamont bikeWorld.pl Team z zaledwie 8 punktową stratą. Trzecią drużyną w Chodzieży był Subaru Trek Gdynia.